Od sierpnia ubiegłego roku rodzice za wypoczynek z dzieckiem mogą płacić bonem turystycznym.
W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 miliony osób. Do tej pory aktywowano ponad 1,4 mln bonów. Na Podkarpaciu uprawnionych jest 216 tysięcy osób, z czego aktywowano dotychczas 63,8 tys. bonów, a całkowicie wykorzystano 8 234.
Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje, ale również przez cały rok.

ZUS: nadal można wykorzystać bon turystyczny

- Prawie co trzeci uprawniony z naszego województwa aktywował bon. Kwota zrealizowanych płatności bonami na Podkarpaciu przekroczyła 11 milionów zł, aktywowano ich 63,8 tys. - a ponad 8 tysięcy bonów zostało wykorzystanych całkowicie. W naszym województwie nieaktywowanych pozostało 152 tysiące bonów na łączną kwotę przekraczająca 125 milionów złotych. Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w 931 miejscach, a w całym kraju podmiotów turystycznych realizujących płatności bonem jest ponad 22 tysiące Dotychczas najwięcej bonów aktywowano w województwie mazowieckim- ponad 224 tysiące i w śląskim – 201 tysięcy - mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku covid-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie, na przykład na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie - Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze - informuje rzecznik.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl , www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel. Można nim płacić w podmiotach, które znajdują się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Lista jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl i www.polska.travel.

Więcej informacji na temat bonu oraz instrukcję jak go aktywować i używać znaleźć można na stronie internetowej ZUS.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.