Zakończyła się Konferencja #PdlaP - Projekty dla Potencjału, skierowana do przedstawicieli świata nauki i biznesu, której celem jest interakcja tych środowisk. Konferencja odbyła się 25 maja br. i była w pełni transmitowana w Internecie.
Temat przewodni całego wydarzenia skupiał się wokół trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej pandemią. Podczas prelekcji prezentowano nowe i innowacyjne rozwiązania dla biznesu, a uczestnicy paneli dyskusyjnych wskazywali przedsiębiorcom między innymi na możliwości współpracy ze światem nauki.

W drugiej edycji Konferencji #PdlaP – Projekty dla Potencjału nie zabrakło merytorycznych wystąpień oraz dyskusji. W gronie 45 prelegentów znaleźli się m.in.: dr inż. Ryszard Pukała (prorektor ds. studenckich PWSTE w Jarosławiu), Wojciech Materna (prezes zarządu TOP S.A., prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka), dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. KPU (rektor Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie) i Jacek Kubrak (prezes zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji).

Konferencję otworzyło wystąpienie Prezesa Podkarpackiego Centrum Innowacji – Jacka Kubraka, pt. „Wielki Reset: kluczowe wyzwania w biznesie i nauce do roku 2030. Szanse i zagrożenia.” W swojej prelekcji, prezes PCI wyjaśnił, co kryje się za inicjatywą Światowego Forum Ekonomicznego w Davos pod nazwą „Wielki Reset”. - Wielki Reset jest inicjatywą będącą rozwinięciem Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 określonych przez ONZ w roku 2015, która ma na celu przebudowę systemu światowego gospodarczego, finansowego, politycznego oraz społecznego tak, aby funkcjonowanie naszej cywilizacji było neutralne dla środowiska naturalnego. Przykładem, a zarazem jednym z najważniejszych wyzwań Wielkiego Resetu, jest wymiana całego systemu elektroenergetycznego na świecie do roku 2050 na system zeroemisyjny – podkreślał w swojej prelekcji prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Zróżnicowane tematycznie panele stały się dla prelegentów okazją do wymiany doświadczeń. Uczestnikami dyskusji byli: Piotr Bereziewicz (CEO & Founder - Aberit Sp z o.o., B8SoftwareHouse LLC, ekspert w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju), Maciej Zagórowski (prezes firmy Fabryka e-biznesu Sp. z o.o.) i Tomasz Kaleta (wiceprezes firmy informatycznej PROFERIS). Podczas panelu zwrócono uwagę między innymi na to, że pandemia wzmocniła cyfryzację przedsiębiorstw, tworząc tym samym nowe szanse biznesowe. Obecnie, największym wyzwaniem w kontekście cyfryzacji jest zmiana dotychczasowego modelu myślenia i odpowiednie dostosowanie rozwiązań do potrzeb przedsiębiorstwa.

Kwestię łączenia biznesu z nauką poruszał panel zatytułowany „Skalowanie biznesu – droga do rozwoju przedsiębiorstwa”. W dyskusji zwrócono szczególną uwagę na wdrażanie projektów B+R. Podkreślono, że coraz więcej firm decyduje się na wsparcie ze strony instytucji doradczych, które w przejrzysty sposób kierują procesem wdrożeniowym projektu. Dzięki takiej współpracy, wzrastają możliwości wykorzystania środków zewnętrznych przeznaczonych na prace B+R w kontekście rozwoju przedsiębiorstwa nastawionego na innowacyjność.

W panelu moderowanym przez dr hab. Dariusza Tworzydło, prof. UW, uczestnicy przyjrzeli się bliżej zagadnieniom związanym ze współpracą uczelni z otoczeniem gospodarczym. Według panelistów, badania i rozwój oraz dydaktyka mogą być potencjalnymi obszarami do współpracy, ale barierę stanowi różnica pomiędzy trybem pracy nauki i biznesu. Przedsiębiorstwa bardzo często potrzebują rozwiązań „tu i teraz”, a uczelnie – obciążone dydaktyką – nie zawsze są w stanie sprostać oczekiwaniom biznesu. Eksperci zwrócili uwagę na to, że potencjał badawczy podkarpackich uczelni jest bardzo duży, ale nie jest odpowiednio zagospodarowany. Często zdarza się, że przedsiębiorcy nie wiedzą, jakie możliwości mają uczelnie, dlatego tak istotne jest zacieśnienie współpracy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl – marszałek Województwa Podkarpackiego, prezydent Miasta Rzeszowa oraz Jerzy Borcz – przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Konferencja #PdlaP - Projekty dla Potencjału jest efektem współpracy podmiotów zrzeszonych w Koalicji na rzecz rozwoju Regionalnego Ekosystemu Innowacji i Startupów (REIS): Podkarpackie Centrum Innowacji będące jednocześnie inicjatorem Konferencji, Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej, G2A Arena, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, Podkarpacki Fundusz Rozwoju, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Rzeszowska Loża Business Centre Club, Wschodni Sojusz Motoryzacyjny, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.