Druga w tym roku wyprawa rowerowa zaplanowana przez Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury odbędzie się 5 czerwca (sobota), a poprowadzi na północny skraj Beskidu Niskiego w okolice Iwli (powiat krośnieński, gmina Dukla) gdzie znajduje się wodospad „Przy młynie”. Liczba miejsc ograniczona.
Około 65 - kilometrowa trasa prowadzić będzie z Jasła przez Dębowiec, Załęże, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród, Stary Żmigród, Łysą Górę do Iwli, a z powrotem przez Głojsce, Draganową, Sulistrową, Nienaszów, Toki, Gorzyce, Zarzecze i Dębowiec. Grupę poprowadzą profesjonalni przewodnicy PTTK Tadeusz Wójcik i Adam Goleń.

Wodospad „Przy młynie” jest najbardziej znanym i największym wodospadem Beskidu Niskiego. Powstał w korycie rwącego potoku Iwelka na schodkowych odsłonięciach fliszu karpackiego. Właściwy wodospad ma około 4 m wysokości, a poniżej znajdują się jeszcze kaskady. Całość tworzy niezwykle efektowny zakątek, który w roku 2002 uznany został za pomnik przyrody. Przy wodospadzie, w zaroślach na prawym brzegu potoku, znajdują się fundamenty młyna wodnego, którego budowę przerwał wybuch wojny w 1939 roku.
Ciekawostką jest, że nad tym wodospadem kręcono sceny do filmu „Wino truskawkowe” na motywach „Opowieści galicyjskich” Andrzeja Stasiuka.

Termin wyjazdu: 5 czerwca 2021 (sobota) godz. 9.00. Koszt: 15 zł. Informacje: tel. 514 284 625. Zgłoszenia i wpłaty przyjmuje JDK.

Uwaga: jak zawsze obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe i kask ochronny, a w związku z panującym reżimem sanitarno-epidemiologicznym - posiadanie maseczki ochronnej oraz środka do dezynfekcji rąk.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki z przyczyn od niego niezależnych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.