25 polskich uczelni akademickich znalazło się wśród najlepszych uczelni na świecie w corocznym rankingu dyscyplin Global Ranking of Academic Subjects (GRAS), opublikowanym przez chińską agencję Shanghai Ranking Consultancy. Wśród nich, jako jedyna uczelnia w regionie, jest Politechnika Rzeszowska, która została sklasyfikowana w dyscyplinie nauk technicznych i inżynierskich.
W dyscyplinie mechanika w rankingu GRAS sklasyfikowano sześć polskich uczelni, w tym Politechnikę Rzeszowską. Wszystkie uczelnie zajęły ex aequo miejsca od 301 do 400 i pierwsze miejsce w Polsce. Oprócz naszej uczelni były to: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Ranking GRAS
Shanghai Ranking Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) jest publikowany od 2009 r. Jest to międzynarodowe zestawienie uczelni dla poszczególnych dyscyplin naukowych. 54 dyscypliny sklasyfikowane w rankingu zostały przyporządkowane do pięciu dziedzin: nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych, nauk o życiu oraz nauk technicznych i inżynierskich. Ogółem w zestawieniu sklasyfikowano 1800 uczelni z 93 krajów z całego świata. Ranking GRAS jest rankingiem tematycznym tworzonym przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, który jest twórcą także rankingu szanghajskiego (ARWU). Ranking ARWU jest jednym z czterech najważniejszych rankingów szkół wyższych, obok QS, Times Higher Education oraz U-Multirank.

Ranking bierze pod uwagę pięć kryteriów: liczbę artykułów naukowych, wpływ cytowań mierzony wskaźnikiem Category Normalized Citation Impact (CNCI), współpracę międzynarodową w odniesieniu do publikacji, liczbę artykułów w najważniejszych czasopismach oraz liczbę znaczących nagród naukowych.

W tym roku najwyższe pozycje w poszczególnych dziedzinach zajęły uniwersytety amerykańskie, m.in. Harvard University, Massachusetts Institute of Technology czy University of Colorado at Boulder.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.