Gościem 13. spotkania Klubu Ludzi z Pasją, 8 czerwca była Marta Wachel, z zawodu pielęgniarka, z zamiłowania artystka. Jej pasją jest pisanie ikon i malowanie techniką batikową. Zgromadzeni w Galerii Jasielskiego Domu Kultury mogli podziwiać prace artystki i porozmawiać z nią na temat batiku.
- Prace pani Marty możemy oglądać w naszej galerii, gdyż w tym roku zdobyła pierwszą nagrodzę w IX Jasielskim Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w kategorii malarstwo - podkreśliła Katarzyna Gądek – Smyka, grafik JDK, kierownik działu edukacyjno - informacyjnego, która powitała przybyłych.

Klub Ludzi z Pasją w JDK. Batikowe pasje Marty Wachel

Gość klubu przybliżyła obecnym czym kieruje się podczas wyboru tematu prac. - Zawsze byłam bardzo wrażliwa na piękno przyrody. Stąd pewnie te tematy bardziej roślinne, kwiatowe, zwierzęce się pojawiły w moich pracach. Batik jest to dość trudna technika, jednak wydała mi się cudowna i urocza. Głównie polega ona na nakładaniu wosku i farbowaniu tkaniny. Każdy kolor trzeba położyć osobno, zazwyczaj prace zaczynam od jasnych kolorów i zakrywam je woskiem, muszę planować wszystko przed położeniem kolorów - mówiła Marta Wachel.

Płótno pokryte woskiem musi zostać sprasowane żelazkiem, dopiero wtedy, zdaniem artystki wyłania się właściwy obraz. Zdobyte umiejętności doskonali na zajęciach grupy malarskiej działającej przy JDK pod opieką Anny Brożyny. Batik, jak podkreśla Marta Wachel, jest czasochłonny. Proces woskowania i farbowania powtarzany wielokrotnie pozwala na uzyskanie wyjątkowych efektów.

Klub Ludzi z Pasją w JDK. Batikowe pasje Marty Wachel

Artystka chętnie odpowiadała na pytania związane z procesem tworzenia prac. W okresie letnim skupia się na batiku, jesienią i zimą poświęca swój czas na pisanie ikon. W przyszłości chciałaby spróbować swoich sił w malarstwie na szkle.

Spotkanie z cyklu „Klub Ludzi z pasją” odbyło się w reżimie sanitarnym, a liczba uczestników była ograniczona, zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządu RP.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.