Obsługa i aktywacja bonu turystycznego, „dobry start”, informacja o stanie konta w ZUS, symulacja hipotetycznej emerytury, wystawione zwolnienia lekarskie - z Platformy Usług Elektronicznych może skorzystać każdy klient, który ukończył 18 lat, założy konto na PUE i potwierdzi swoją tożsamość. Na Podkarpaciu PUE ZUS posiada już ponad 190 tys. osób.
Jak informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim, Platforma Usług Elektronicznych (PUE) jest wygodnym i bezpłatnym narzędziem, które ułatwia kontakty z ZUS. Dzięki niej przez Internet możemy załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, np. złożyć wnioski i dokumenty drogą elektroniczną, umówić się na wizytę w ZUS. Platforma umożliwia też wgląd do swoich danych zgromadzonych w ZUS, zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi.

Platforma umożliwia dostęp do danych zgromadzonych na panelach:
- ubezpieczonego (pracownicy, za których pracodawcy odprowadzają składki),
- płatnika (firmy, instytucje które odprowadzają składki do ZUS),
- świadczeniobiorcy (emeryci, renciści, osoby pobierające z ZUS zasiłki)
- ePłatnika

Pracownik może zobaczyć, czy płatnik składek zgłosił jego oraz członków rodziny do właściwych ubezpieczeń oraz czy rozliczył za niego składki. Może też sprawdzić stan swojego konta w ZUS lub obliczyć hipotetyczną wysokość emerytury, korzystając z kalkulatora emerytalnego. Ma również wgląd do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich.

Z kolei płatnik składek na PUE może skorzystać z aplikacji ePłatnik, za pomocą której m.in. zgłosi pracownika do ubezpieczeń, wypełni i przekaże dokumenty rozliczeniowe z wykorzystaniem danych z bazy ZUS. Może również składać wnioski m.in. o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu i odebrać go na PUE oraz weryfikować bieżące rozliczenia. Aby płatnik mógł wysyłać przez PUE wnioski, pisma i dokumenty, w tym dokumenty ubezpieczeniowe, musi mieć podpis elektroniczny (profil zaufany ePUAP bądź certyfikat kwalifikowany).

Natomiast świadczeniobiorca na PUE może sprawdzić informacje o przyznanych i wypłacanych mu emeryturach, rentach czy zasiłkach. Ma również m.in. dostęp do rozliczenia podatkowego (formularza PIT), może umówić się na wizytę w ZUS lub złożyć wniosek o zmianę swoich danych.

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przebiega dwuetapowo. Najpierw musimy zarejestrować się wypełniając elektroniczny formularz na stronie www.zus.pl. Drugim etapem jest potwierdzenie tożsamości. Możemy to zrobić osobiście w placówce ZUS w ciągu 5 dni. Wystarczy mieć ze sobą dokument, który potwierdzi tożsamość, np. dowód osobisty. Tożsamość potwierdzimy też elektronicznie, jeśli mamy podpis elektroniczny (certyfikat kwalifikowany, lub profil zaufany ePUAP elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej).

Jeśli korzystamy z usług banku, który podpisał porozumienie z ZUS, a nasza tożsamość została potwierdzona, np. przy zakładaniu rachunku bankowego, to możemy zarejestrować i potwierdzić profil na PUE ZUS również za pomocą bankowości elektronicznej. PUE możesz założyć takżepodczas e-Wizyty w ZUS.

Dzięki profilowi mamy możliwość składania wniosków m.in. o świadczenia z „Tarczy antykryzysowej”, „Dobry start” a także aktywować bon turystyczny. Zarezerwujemy również wizytę w wybranej placówce ZUS w określonym dniu i o określonej godzinie. Po zgłoszeniu się w ZUS-ie, w biletomacie na sali obsługi klientów podajemy swój login PUE. Po chwili zostaniemy przyjęci przez pracownika bez czekania w kolejce. By umówić się na wizytę, wybieramy placówkę ZUS, grupę spraw, której ma dotyczyć wizyta oraz jej termin. Spotkanie można anulować.

Profil na PUE nic nie kosztuje, a przynosi mnóstwo korzyści. Zachęcamy do zakładania i korzystania z tej usługi.

Liczba profili PUE wg placówek ZUS (woj. podkarpackie):
- Oddział ZUS w Jaśle - 96,5 tys. (w tym: Inspektorat w Dębicy - 25,8 tys., Inspektorat w Sanoku – 21,2 tys., Inspektorat w Krośnie – 24,7 tys., Inspektorat w Brzozowie - 8,7 tys.)
- Oddział ZUS w Rzeszowie – 93,6 tys. (w tym: Inspektorat w Leżajsku – 5,5 tys., Inspektorat w Mielcu – 7,7 tys., Inspektorat w Stalowej Woli – 9 tys., Inspektorat w Tarnobrzegu – 7,3 tys., Inspektorat w Jarosławiu – 8,1 tys. ,Inspektorat w Przemyślu – 5,6 tys., Inspektorat w Przeworsku – 4,6 tys., Biuro Terenowe w Lubaczowie –8,1 tys.).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.