W ramach projektu „Biblioteka – (ot)WARTA PRZESTRZEŃ” Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz z partnerem Muzeum Regionalnym w Jaśle zaprosili 18 czerwca małych jaślan z rodzicami do udziału w plenerowych warsztatach tworzenia dawnych ludowych zabawek, którym towarzyszyło głośne czytanie oraz zabawy i animacje dla dzieci.
Spotkanie - jak na bibliotekę przystało - rozpoczęło się od głośnego czytania. Dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Na tapczanie siedzi leń” i zgodnie stwierdziły, że na pewno nie ma wśród nich żadnych leni, nikt nie będzie się nudził i wszyscy z chęcią przyłączą się do wspólnej zabawy.

Jasło. Kram pełen rozmaitości

Na stanowisku przygotowanym przez Muzeum Regionalne w Jaśle całe rodziny mogły wziąć udział w tworzeniu ludowych zabawek z papieru. Każdy chętny otrzymał zestaw zwierający tekturowe szablony lalek przedstawiających chłopca lub dziewczynkę, kolorowanki, wycinanki i kolorową włóczkę.

Jasło. Kram pełen rozmaitości

Podczas zabawy dzieci z pomocą dorosłych stworzyły własne lalki, a także dowiedziały się, jak wyglądały i nazywały się poszczególne elementy stroju ludowego oraz jakie wzory i motywy zdobiły kiedyś tradycyjne ubiory mieszkańców Pogórza.

Jasło. Kram pełen rozmaitości

Na najmłodszych czekał również kącik gdzie wraz z rodzicami i dziadkami mogli wygodnie usiąść, wspólnie poczytać i pooglądać ulubione książeczki. Wydarzeniu towarzyszyły zabawy i animacje, do których zapraszali animatorzy w strojach bajkowych bohaterów.

Jasło. Kram pełen rozmaitości

Wydarzenie nie tylko doskonale odzwierciedlało idee projektu, ale swoją formą nawiązało także do jego nazwy wpisując się w większe działania skupiające się wokół biblioteki, organizowane przy współudziale Miasta Jasła, instytucji kultury, Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Zarządu Osiedla Jasło-Mickiewicza.

Jasło. Kram pełen rozmaitości

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, Internetowa Telewizja Południe oraz portale: twojejaslo.pl, mojejaslo.pl, jaslo365.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Jasło. Kram pełen rozmaitości

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy nadzieję”.

Jasło. Kram pełen rozmaitości

Dofinansowano z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - z Funduszu Promocji Kultury.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.