Jasielska premiera fabularyzowanego dokumentu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” odbyła się 27 czerwca w JDK.
Film wyprodukowany przez Telewizję Obiektyw był kolejnym z cyklu „Wizjonerzy Naftowej Ziemi Obiecanej”. Wystąpili w nim znani aktorzy, m.in. Wojciech Zieliński, Anna Cieślak, Artur Dziurman, Dorota Landowska, Marcin Kwaśny, Krzysztof Jasiński. Obraz jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego.

Kolejna produkcja Bogdana Adama Miszczaka poświęcona jest Marianowi Wieleżyńkiemu, pionierowi światowego gazownictwa i jednocześnie założycielowi pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Film przedstawia sylwetkę i osiągnięcia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji.

Historia pioniera gazownictwa na dużym ekranie

Marian Wieleżyński to postać wybitna, inżynier chemik, wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce, a także twórca pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego (spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników).

Film pokazuje człowieka, o którym zupełnie nie słyszeliście. Kiedy dwa lata temu w Warszawie dowiedziałem się, że istnieje Marian Wieleżyński, to zanim dojechałem do domu, musiałem kilkakrotnie wygooglować jego nazwisko, bo zapomniałem. Tak samo wy dzisiaj, tak jak ja wówczas nie wiedziałem nic o wizjonerze, o którym słyszała cała Polska, nawet Europa. A dzisiaj nie wie o nim nikt – mówił podczas pokazu w Jasielskim Domu Kultury Bogdan A. Miszczak

Historia pioniera gazownictwa na dużym ekranie

Produkcja o Marianie Wieleżyńskim była piątą w dorobku producenta, którą mogli obejrzeć jaślanie. Wśród nich był także Ryszard Pabian, burmistrz miasta Jasła, które wsparło obraz. – Te filmy są istotne dla naszego miasta czy regionu, bo prezentują postacie stąd. Ci ludzie byli wizjonerami, znanymi nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Ich pomysły i działania doprowadziły do rozwoju przemysłu naftowego i gazowego – podkreśla burmistrz Jasła.

Historia pioniera gazownictwa na dużym ekranie figure>
Zdjęcia do filmu kręcone były w parku miejskim w Jaśle, sanockim skansenie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, a także w Krośnie i na polach naftowych w Krygu koło Gorlic.

Historia pioniera gazownictwa na dużym ekranie

Kolejne pokazy odbędą się m.in. w Bóbrce, Sanoku i Gorlicach.

Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S.A., sponsorami wspierającymi Gaz System S. A. w Warszawie, Samorządy Małopolski i Podkarpacia (w tym Miasto Jasło) oraz lokalne firmy. Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpackiej Kroniki Filmowej.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.