Tegoroczne lęgi głuszców w ośrodku hodowli tego gatunku w Nadleśnictwie Leżajsk zakończyły się dużym sukcesem; odchowano 67 młodych ptaków, które jeszcze w tym roku trafią na wolność - informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Młode głuszce przekazano w minionych tygodniach do wsiedlenia w lasach na terenie nadleśnictw Janów Lubelski i Biłgoraj, gdzie trafiło 30 ptaków. Z kolei 22 lipca 15 osobników wyjechało do Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej. Załadunek ptaków odbywał się późnym wieczorem z zachowaniem zasad bioasekuracji, przewóz zaś w godzinach nocnych.

Głuszce z Leżajska trafiają do lasów
Ośrodek hodowli głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk. Fot. Mariusz Rydzik

- Dzisiaj rano głuszce dojechały bezpiecznie do wolier przejściowych, z których po krótkim okresie adaptacji zostaną wypuszczone do środowiska naturalnego – informuje leśniczy Anna Bukowska, zajmująca się hodowlą tych ptaków.

Głuszce z Leżajska trafiają do lasów
Przygotowywanie wrzosu w celu ograniczenia stresu ptakom w transporcie. Fot. Mariusz Rydzik

W ostatnim tygodniu lipca przewidywane jest wsiedlenie 15 głuszców w Nadleśnictwie Ruszów na terenie Borów Dolnośląskich. Łącznie z bieżącym rokiem z leżajskiej hodowli do lasów trafiło już kilkaset ptaków.

Głuszce z Leżajska trafiają do lasów
Pudełka wymoszczone wrzosem. Fot. Mariusz Rydzik

Dostawa 15 głuszców do Nadleśnictwa Głęboki Bród jest realizowana w ramach projektu "Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) in situ i ex situ w Puszczy Augustowskiej" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Funduszu Leśnego.

Głuszce z Leżajska trafiają do lasów
Inspekcja prowadzona przez odbiorczynię z Nadleśnictwa Głęboki Bród. Fot. Mariusz Rydzik

Hodowlę głuszców w 1993 roku założyli myśliwi z lokalnych kół łowieckich, a 1994 roku przejęło ją Nadleśnictwo Leżajsk sukcesywnie rozwijając infrastrukturę ośrodka i dodając mu funkcję edukacyjną. W jednym z pomieszczeń, przez tzw. lustro weneckie można oglądać te niezwykle płochliwe ptaki na żywo.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.