Rozpoczął się okres wycieleń u żubrów. Pierwsze żubrzątko przyszło na świat tej wiosny w zagrodzie pokazowej w Mucznem.
- We wtorek ,11 maja, wieczorem w zagrodzie pokazowej w Mucznem żubrzyca o imieniu Muczna urodziła zdrową, silną żubrzyczkę. Jest to pierwsze cielę urodzone w tym roku w zagrodzie. Tym samym stado liczy obecnie dziewięć osobników, czyli tyle, ile maksymalnie zagroda może pomieścić - relacjonuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Pierwsze żubrzątko tej wiosny w Mucznem. O narodzinach poinformowały leśników turystki

O narodzinach jałówki poinformowały pracowników Nadleśnictwa Stuposiany turystki zwiedzające zagrodę pokazową. - Będą one miały przywilej nadania imienia żubrzycy, jako że osobniki urodzone w hodowlach zamkniętych wpisywane są do księgi rodowodowej z imionami zaczynającymi się od „Pu” - podkreśla Edward Marszałek.

Zagroda w Mucznem istnieje od maja 2012 roku, położona jest przy trasie Stuposiany - Muczne, nad potokiem Czerwonym, w uroczysku Krutyjówka. Czynna jest od świtu do zmroku. Jej zwiedzanie jest bezpłatne.

Pierwsze żubrzątko tej wiosny w Mucznem. O narodzinach poinformowały leśników turystki

- Młode żubry w stanie dzikim rodzą się najczęściej od maja do lipca, ale zdarzają się także porody w pozostałych miesiącach nawet z początkiem zimy. Cielęta takie mają jednak znacznie mniejsze szanse przeżycia - zaznacza rzecznik krośnieńskiej RDLP. - Ciąża u żubrów trwa przeciętnie 265 dni, dorosła krowa rodzi zazwyczaj jedno cielę co drugi rok, bliźnięta zdarzają się sporadycznie.

Bieszczadzka populacja żubrów liczy obecnie około 700 osobników i wciąż rośnie, gdyż co roku przychodzi tu na świat ponad 100 młodych. - Ten sukces ma jednak różne oblicza; żubry coraz częściej wchodzą w szkodę w uprawach rolnych i leśnych, jednocześnie trapią je choroby zakaźne, łatwo roznoszące się w mocno zagęszczonej populacji - dodał Edward Marszałek.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.