Mali mieszkańcy Jasła złożyli ślubowanie i zainaugurowali 12. edycję Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.
W sobotę (2 października) odbyła się uroczysta inauguracja 12. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Mali mieszkańcy Jasła po złożeniu ślubowania i wysłuchaniu pieśni „Gaudeamus igitur” zostali przyjęci w poczet słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego. Każdy z nich otrzymał zestaw studenckich gadżetów i indeks, w którym będzie mógł odnotowywać obecność na zajęciach.

W swoim przemówieniu Zastępca Burmistrza Miasta Jasła – Elwira Musiałowicz-Czech podkreśliła, jak ważne jest rozwijanie zamiłowania do nauki już od najmłodszych lat. Warsztaty i wykłady Juniwersytetu, w formie zabawy, są dla małych jaślan wspaniałą okazją do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin nauki, co w przyszłości może ich zainspirować do wyboru kierunku studiów lub ścieżki zawodowej.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle – Dorota Woźnica serdecznie powitała dzieci w gronie studentów, przybliżyła kwestie organizacyjne oraz zachęciła do korzystania ze zbiorów Biblioteki, aby mogły rozwijać pasję i zgłębiać tematy poznane podczas zajęć.

Dzieci i towarzyszący im rodzice wzięli udział w pierwszym pokazie naukowym pt. „Morskie opowieści o równowadze", w ramach odbywającego się tego dnia Jasielskiego Festiwalu Nauki. Animatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaprezentowali szereg eksperymentów dotyczących zagadnienia równowagi. Uczestnicy dowiedzieli się, co powoduje chorobę morską, na jakiej zasadzie działa błędnik i z jakich elementów jest zbudowany. Wraz z prowadzącymi poszukali środka ciężkości ludzkiego ciała, różnych przedmiotów, a nawet całego Morza Bałtyckiego. Na zakończenie odkryli tajemnice związane z balansem.

W tym roku akademickim zajęcia odbywać się będą w 6 grupach (dwie grupy 6-latków, po jednej grupie 7-latków, 8-latków, 9-latków i 10-latków), a będzie je organizowała, tak jak w zeszłym roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu "Jasło Miasto Wiedzy".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.