W minioną sobotę wystartowały warsztaty w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego.
Jeszcze w październiku rozpoczął się kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Zarówno w Rzeszowie jak i Filiach DUT w Jaśle, Dębicy, Mielcu oraz Ustrzykach Dolnych mali studenci zaczęli semestr uczestnicząc w wykładach prowadzonych w większości miejscowościach online. Mimo, że forma ta cieszy się nadal dużym zainteresowaniem, zapisani uczestnicy nie mogli doczekać się tegorocznych warsztatów, które zaplanowane zostały w formie stacjonarnej.

chłopiec biorący udział w warsztatch

W sobotą (6 listopada) wystartowały pierwsze warsztaty w Jaśle, Dębicy oraz Ustrzykach Dolnych. W Jaśle oraz Dębicy były to pierwsze zajęcia stacjonarne, dlatego też uczestnicy otrzymali specjalną wyprawkę składającą się z indeksu, identyfikatora oraz "Pudełka Naukowca" - tegorocznej nowości będącej zestawem edukacyjnym do samodzielnego eksperymentowania w domu. Zestawy te mają na celu rozbudzić ciekawość studentów, zwracają uwagę na samodzielność i samorozwój, który jest niezbędny w poszerzaniu ścieżki edukacyjnej każdego małego odkrywcy.

Temat pierwszych warsztatów zarówno w Jaśle jak i Dębicy dotyczył DNA czyli kwasu deoksyrybonukleinowego. Pojęcie to stało się obecnie tematem niemal wszechobecnym, będącym podstawą do zrozumienia kwestii tak znaczących, jak pochodzenie naszych cech, niektórych chorób, GMO, a nawet najnowszych typów szczepionek.

Uczestnicy tych warsztatów mieli okazję poznać podstawowe wiadomości o budowie DNA oraz jego umiejscowieniu w komórce. Co więcej - zobaczyli go na własne oczy i co najważniejsze - każdy z uczestników opuścił zajęcia z próbką DNA, którą własnoręcznie wyizolował.

dzieci uczestniczące w warsztatach

Z kolei warsztaty w Ustrzykach Dolnych były tym razem "wielobarwne". Dzieci podczas zajęć szukały kolorów ukrytych wokół nas. Pod lupę wzięły ekrany, gazety i światło zamieniając przy tym barwy różnych przedmiotów, a nawet zobaczyły kolory, które nie istnieją. Po przeprowadzonych warsztatach żadne dziecko nie wyszło bez wiedzy, odpowiadającej na pytanie - skąd na niebie bierze się tęcza, skoro Słońce świeci na biało?

W każdej z powyższych Filii DUT zaplanowano również kolejne warsztaty stacjonarne, które dotyczyć będą różnych dziedzin. Na uczestników zajęć czeka jeszcze odkrywanie sekretów świata owadów zapylających, warsztat z kreatywnego rozwiązywania problemów czy zajęcia dotyczące analizowania wyników badań krwi.