Na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego "Przystanek Kwiatowa" zakończyła się budowa tężni solankowej.
Końcem grudnia zakończyły się prace przy budowie tężni solankowej na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego "Przystanek Kwiatowa". Budowa tężni była jednym ze zwycięskich projektów w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok.

Tężnia zostanie w pełni uruchomiona wiosną, po ustabilizowaniu się temperatury powietrza na poziomie kilkunastu stopni powyżej 0 st. C. Będzie można z niej korzystać w godzinach otwarcia kompleksu rekreacyjno-sportowego "Przystanek Kwiatowa".

Budowla z drewna i gałęzi tarniny ma 8 m długości, 3 m wysokości i 1,8 m szerokości. W jej pobliżu zamontowany został zbiornik na solankę i urządzenia sterujące, na miejsce doprowadzono również sieć wodociągową. Teren w otoczeniu tężni został odpowiednio zagospodarowany (wyłożenie kostką, wykonanie schodów, oświetlenie) i jest objęty monitoringiem. Po ustaniu mrozów odbędzie się rozruch technologiczny, zostaną także wykonane prace wykończeniowe (montaż ławek, leżaków, zasianie trawy, zamieszczenie tablicy informacyjnej wraz z regulaminem korzystania z obiektu).

Tężnia działa na zasadzie grawitacyjnego spływu solanki z górnej części tężni po ułożonych wewnątrz gałązkach tarniny. Z gałązek tarniny solanka intensywnie paruje wytwarzając intensywny aerozol składający się z minerałów i mikroelementów. Proces wytwarzania aerozolu solankowego jest jednak uzależniony od pogody. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie upalnego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz. Nocą proces tężenia zanika niemal zupełnie.

Zadanie "Opracowanie dokumentacji i budowa tężni solankowej w Jaśle" zostało sfinansowane z budżetu Miasta Jasła w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok, jego wartość wyniosła 420 tys. zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.