REGION. 69-letnia kobieta dała się oszukać i straciła blisko 29 tysięcy złotych.
W sobotę (12 lutego), policjanci przyjęli zawiadomienie o popełnieniu oszustwa, przy pomocy aplikacji internetowej AnyDesk. Pokrzywdzą jest 69-letnia mieszkanka Tarnobrzega. Funkcjonariusze ustalili, że kobieta, sprawdzając swoją pocztę malinową, zauważyła maila, z którego treści wynikało, że ma do odebrania 15 tys. dolarów. Skuszona wiadomością, postanowiła kliknąć w załączony do wiadomości link, a następnie w okienko "uzyskaj dostęp do swoich środków". Zaraz po wykonaniu tych czynności z 69-latką skontaktował się mężczyzna, który wydał dyspozycję pobrania oprogramowania AnyDesk. Kobieta podała oszustowi swoje dane wrażliwe, adres kontaktowy z numerem telefonu oraz numer swojego konta bankowego.

Zainstalowane oprogramowanie przechwyciło kontrolę nad komputerem kobiety, która zauważyła, że z jej konta bankowego są dokonywane przelewy jej pieniędzy. Oszust dokonał 8 przelewów i zaciągnął na nazwisko kobiety pożyczkę w kwocie ponad 17 tys. zł. Mieszkanka Tarnobrzega straciła łącznie ponad 29 tys. zł. Poszkodowana o całym zdarzeniu powiadomiła policjantów. Postępowanie w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

Policjanci ostrzegają:
- Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator.
- Oszuści proszą o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu i zalogowanie się na konto bankowe. Najczęściej ofiara kuszona jest obietnicą szybkich zysków.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?
Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swojego konta bankowego i danych do logowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku. Jeśli "konsultant" proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.