Do Jasła trafi dziewięć nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych już jesienią.
Powiatowo - Gminny Związek Komunikacyjny zakupi dziewięć nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych. W piątek, 11 marca 2022 r., w Starostwie powiatowym w Jaśle podpisano umowę z wykonawcami, która opiewa na kwotę ponad 6,7 mln zł, przy dofinansowaniu w wysokości 85% z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Nowe autobusy trafią do Jasła już jesienią.

Zamówienie zostało podzielone na trzy części. Jedną stanowiła dostawa dwóch fabrycznie nowych autobusów o długości minimum 8 metrów w wersji międzymiastowej, drugą - dostawa czterech fabrycznie nowych autobusów o długości 10-11 metrów w wersji międzymiastowej, a trzecią -dostawa trzech fabrycznie nowych autobusów o długości minimum 7 metrów w wersji międzymiastowej.

W procedurze konkursowej wyłoniono trzech wkonawców: dla części pierwszej - MMI sp. z o.o. z siedzibą w Zbyszewie (za kwotę 1 215 117 zł), dla części drugiej - ABP Bus & Coach sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Słupsku (na kwotę 3 933 540 zł), dla części trzeciej - Busimport PL sp. z o.o. z siedzibą w Nekli (1 523 416,50 zł).
Starosta Jasielski Adam Pawluś, który był gospodarzem wydarzenia przypomniał historię powstania Związku.

Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim powstał w 2017 roku. W dniu 25 maja 2017 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jaśle odbyło się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Związku. Na przewodniczącego Zgromadzenia wybrano Rafała Papciaka - Wójta Gminy Brzyska oraz dwóch wiceprzewodniczących: Grzegorza Barę - Wójta Gminy Nowy Żmigród i Małgorzatę Salachę - ówczesnego Burmistrza Miasta i Gminy Kołaczyce. Podjęto również ważne uchwały odnośnie składek i zabezpieczenia działalności od strony finansowej. Przewodniczącym Zarządu Związku został Tadeusz Gorgosz - ówczesny Wicestarosta Jasielski, który reprezentował Powiat Jasielski, zastępcą przewodniczącego Ryszard Pabian - Burmistrz Miasta Jasła, zaś członkiem Zarządu Stanisław Pankiewicz - ówczesny Wójt Gminy Jasło. Aktualnie Zarząd Związku tworzą: Stanisław Pankiewicz - Wicestarosta Jasielski, Przewodniczący Zarządu; Grzegorz Bara - Wójt Gminy Nowy Żmigród, Wiceprzewodniczący Zarządu; Bogusław Kręcisz - Wójt Gminy Skołyszyn, członek Zarządu. W 2019 roku doszło do wykupienia spółki PKS Jasło, która przekształciła się w spółkę "Jasiel". W tym samym roku Związek rozpoczął realizację przewozów użyteczności publicznej w ramach 28 linii, w tym 7 linii miejskich. Przewozy realizowane są przez dwóch operatorów: MKS w Jaśle sp. z o.o. (właściciel: Miasto Jasło) i PGZK "Jasiel" sp. z o.o. (właściciel: P-GZK). W 2020 roku, za kredyt, którego poręczycielem był Powiat Jasielski, została zakupiona baza transportowa przy ulicy Towarowej. W piątek, 11marca, podpisano umowę na zakup dziewięciu nowych autobusów niskoemisyjnych, które w listopadzie 2022 roku wyjadą na linie miejskie i zewnętrzne.

Jak podkreślał Stanisław Pankiewicz, będzie to pierwszy tak duży zakup fabrycznie nowych autobusów od wielu lat. Przypomniał, że Związek jest organizatorem transportu na terenie powiatu i połączeń międzymiastowych.

Z kolei Arkadiusz Pawlos, prezes zarządu PGZK "Jasiel" sp. z o.o. przypomniał, że: - Jest to kolejne bardzo ważne wydarzenie w naszej spółce. Ja tylko napomnę, że pierwszym takim wydarzeniem był zakup nowej bazy transportowej, który nastąpił w 2020 roku. W tym momencie zakupujemy nowe autobusy. W obecnej chwili eksploatujemy 50 autobusów. Średnia wieku jest w granicach 19 lat. Więc dziewięć nowych autobusów w naszym taborze jest naprawdę ważnym wydarzeniem. Także dla naszych pasażerów. To podwyższy komfort podróżowania. Myślę, że dalej będziemy szli w tym kierunku, żeby ten tabor wymieniać i zakupywać nowe autobusy w ramach dostępnych środków finansowych.

Ponadto, w ubiegły piątek, Związek Komunikacyjny złożył wniosek, o wartości ponad 5 mln zł, do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na zakup dodatkowych sześciu autobusów. Wartość dofinansowania w tym programie wynosi 98%.

- Mam nadzieję, że uda się pozyskać środki z Rządowego Funduszu Polski Ład na zakup dodatkowych autobusów, które zasiliłyby flotę Powiatowo - Gminnego Związku Komunikacyjnego - tłumaczy Starosta Adam Pawluś.

Przy podpisaniu umowy pomiędzy Powiatowo-Gminnym Związkiem Komunikacyjnym w Powiecie Jasielskim, reprezentowanym przez Stanisława Pankiewicza - przewodniczącego Zarządu Związku, który działa w imieniu Powiatu Jasielskiego i Grzegorza Barę - wiceprzewodniczącego Zarządu Związku, a przedstawicielami firm wyłonionych w drodze postępowania przetargowego dla zadania publicznego pod nazwą "Zakup taboru niskoemisyjnego do obsługi transportu publicznego realizowanego przez Powiatowo - Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim w ramach Rządowego Programu Polski Ład", byli obecni: Adam Pawluś - Starosta Jasielski, Ryszard Pabian - Burmistrza Miasta Jasła, Stanisław Żygłowicz - Burmistrza miasta i Gminy Kołaczyce, Rafał Papciak - Wójta Gminy Brzyska, Marcin Bolek - Wójt Gminy Dębowiec, Wojciech Piękoś - Wójt Gminy Jasło, Andrzej Stachurski - Wójt Gminy Osiek Jasielski, Bogusław Kręcisz - Wójt Gminy Skołyszyn oraz Wiktor Barański - Wójt Gminy Tarnowiec.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.