W Pilznie podpisano umowę na koncepcje programową obwodnicy Pilzno - Jasło.
W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, 21 marca br., na pilzneńskim Rynku odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy obwodnicy Pilzna w ciągu drogi krajowej nr 73. Podpisano umowę
z Pracownią Inżynierską KLOTOIDA na wykonanie koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym, którą przedstawiono podczas konferencji. Koncepcja programowa wykonana zostanie
w ciągu 12 miesięcy, za kwotę 1,5 mln zł.

Jest to ostatnia Koncepcja programowa w ciągu drogi krajowej 73 na odcinku Pilzno - Jasło. Koncepcja programowa uściśli zakres rzeczowy i finansowy inwestycji, czyli określi założenia dla jej realizacji
w systemie "Projektuj i Buduj".

Planowana obwodnica będzie się rozpoczynać na skrzyżowaniu typu rondo drogi krajowej (DK) nr 94
i ul. Lwowskiej, czyli DK 73 w Pilźnie, następnie droga obwodowa Pilzna przetnie rzekę Dulcza i na końcowym odcinku włączy się do istniejącej drogi krajowej nr 73, również za pomocą ronda. Będzie ono zlokalizowane w odległości ok. 1,2 km za istniejącym skrzyżowaniem z drogą gminną w kierunku Jasła.

podpisanie umowy Pilzno

Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja będzie w przyszłości obejmować swoim zakresem budowę drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości ok. 2,6 km. Zostaną wybudowane skrzyżowania jednopoziomowe (ronda) i dodatkowe jezdnie zapewniające obsługę przyległego terenu. Powstaną również obiekty inżynierskie (jeden most i jeden wiadukt), urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zaplanowano, że budowa obwodnic Pilzna, Jasła oraz omijająca centrum Brzostka i Kołaczyc zakończą się do 2027 roku.

Budowa wyżej wymienionych obwodnic jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki nim znacząco zmniejszy się ruch tranzytowy w tych miastach, co w efekcie poprawi poziom bezpieczeństwa i komfort zarówno mieszkańców, jak i kierowców.

Tym samym wszystkie podkarpackie obwodnice, ujęte w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, są już na etapie opracowywania dokumentacji.

mapa budowy obwodnicy

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.