W Jasielskim Domu Kultury odbył się finisaż wystawy "ULRA Pasje", 22 artystów - instruktorów i wykładowców Uniwersytetu Ludowego z Woli Sękowej.
W piątek (7 kwietnia) odbył się finisaż wystawy "ULRA Pasje", 22 artystów - instruktorów i wykładowców Uniwersytetu Ludowego z Woli Sękowej. Na wystawie można zobaczyć prace z różnych dziedzin artystycznych, takich jak: rzeźba, malarstwo oraz rękodzieło m.in. tkanina artystyczna, koronka, krywulki, haft ukraiński, ceramika, witraże użytkowe, ikony, prace z filcu.

- Myślę, że jest to świetne miejsce, powód i czas, aby dowiedzieć się czegoś więcej o autorach prac. Wola Sękowa, to niezwykłe miejsce, spójne dla wszystkich artystów, pełne miłości do sztuki, pasji i talentu. Jest nam niezmiernie miło, że tak licznie przybyli państwo na tę wystawę - powiedziała podczas finisażu Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Beata Woroniec, prezes Stowarzyszenia ULRA obecna na wydarzeniu podkreśliła, że jest mile zaskoczona pracą zespołu wystawienniczego JDK, ponieważ każdy najdrobniejszy szczegół wymagał dużo pracy. Przybliżyła obecnym również ideę Uniwersytetu Ludowego.

wystawa w JDK

- Do Polski idea uniwersytetów ludowych trafiła w okresie międzywojennym. Są to placówki przeznaczone dla osób dorosłych i charakterystyczne jest to, że nawiązują do ludowego dziedzictwa kulturowego. Powinny być położone i działać na terenie wiejskim, tak aby twórcy mieli kontakt z przyrodą, która inspiruje, uczy jest wytchnieniem i czymś szalenie ważnym. Bardzo ważny jest też dialog i partnerstwo. Powinniśmy tworzyć taką atmosferę, aby być rodziną. Myślę, że naszemu uniwersytetowi się to udaje, ponieważ często dochodzą do mnie takie informacje zwrotne. Główną ideą, jest budowanie demokracji, dialogu, partnerstwa, w kontekście pracy. Ignacy Solarz, który przeniósł tę ideę na grunt polski powiedział, że "Uniwersytet Ludowy, to jest takie miejsce, które powinno pomóc człowiekowi znaleźć jego przewodnią gwiazdę" - mówiła Beata Woroniec, prezes Stowarzyszenia ULRA.

Monika Wolańska, dyrektor ULRA, podziękowała za znakomitą atmosferę panującą w placówce oraz za liczne przybycie instruktorów, wykładowców i absolwentów Uniwersytetu Ludowego.

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej szkoli nauczycieli, instruktorów, dzieci i młodzież oraz wszystkie osoby zainteresowane rękodziełem artystycznym. Placówka realizuje także zajęcia z malarstwa i rysunku, historii sztuki, etnografii, animacji społeczno-kulturalnej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.