Muzeum Regionalne w Jaśle otrzymało dofinasowanie na konserwację obrazów Jana Wodyńskiego.
Projekt "W stronę koloru - konserwacja prac Jana Wodyńskiego ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle" zgłoszony do programu rządowego Wspieranie działań muzealnych uzyskał dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uzyskane dofinansowanie w wysokości 31 080 zł. zostanie przeznaczone na konserwację wybranych prac artysty. Celem zadania jest przywrócenie walorów ekspozycyjnych wybranym 9 obrazom Jana Wodyńskiego, uznanego artysty malarza wywodzącego się z Jasła.
W 2018 r. spadkobiercy artysty zadecydowali o przekazaniu spuścizny po malarzu do jasielskiego muzeum, w ten sposób muzeum stało się właścicielem największej kolekcji prac artysty (ponad 1 000 pozycji inwentarzowych).

Po zakończeniu modernizacji ekspozycji muzeum planuje szeroką prezentację artysty. Wytypowane prace są reprezentatywne dla różnych technik i okresów twórczych artysty: od jednej z pierwszych akwareli powstałych jeszcze w czasach szkolnych w Jaśle, przez olejne pejzaże okolic Jasła, a następnie, wraz ze zmieniającymi się miejscami działalności artysty pejzaże innych miejsc, wybrane portrety, w tym autoportret oraz portret siostrzeńca Bartłomieja Wodyńskiego, darczyńcy Muzeum w Jaśle.

Pozwalają prześledzić zmieniające się techniki pracy artysty, od realizmu, poprzez fascynację kolorem, do innych poszukiwań formalnych. Konserwacja przywróci walory ekspozycyjne wybranych obiektów i umożliwi ich prezentację na ekspozycji stałej w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Jako uzupełnienie projektu zaplanowano produkcję filmu dokumentalnego o Wodyńskim, który będzie dopełnieniem muzealnej narracji poświęconej artyście.

Jan Wodyński (1903-1988) urodził się w Jaśle. Tutaj ukończył gimnazjum i zdał maturę. Pierwsze kroki w malarstwie stawiał pod okiem jasielskiego artysty i nauczyciela Apolinarego Kotowicza, ucznia Matejki. Do egzaminów na ASP w Krakowie pomagał mu się przygotować Stanisław Szczepański. Studiował w Krakowie, Warszawie, Paryżu. Był uczniem Wojciecha Weissa, następnie asystentem Felicjana Kowarskiego na SSP w Warszawie. Założyciel grupy Pryzmat. Po wojnie organizator i wykładowca wielu szkół artystycznych: w Katowicach, Toruniu, Gdańsku, Warszawie.

Malował obrazy olejne, akwarele, gwasze, był autorem polichromii np. kamienic na rynku w Lublinie, ulicy Długiej w Gdańsku, wnętrza Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zaliczany do grona kolorystów, choć prowadził osobiste studia malarskie. Wodyński był związany z Jasłem, wielokrotnie do niego wracał. Tutaj przebywał podczas okupacji, w jasielskim muzeum w 1973 r. urządził swoją retrospektywną wystawę po przejściu na emeryturę, planował dekorację jasielskiego domu kultury, tutaj nadal mieszka część jego rodziny, w Jaśle planował spędzić swoje ostatnie lata. Wielokrotnie uwieczniał miasto w swoich pracach. Muzeum, poświęcając artyście dedykowaną mu ekspozycję stałą, pragnie odwdzięczyć się symbolicznie za to przywiązanie do korzeni.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.