W Skołyszynie złożono kwiaty i zapalono znicz światło pamięci przed pomnikiem Bohaterów II wojny światowej oraz Ofiar terroru faszyzmu hitlerowskiego i stalinizmu.
Z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz, Przewodniczący Rady Gminy Skołyszyn Dariusz Łyszczarz i Sekretarz Gminy Izabela Jankowska-Zawada złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów i zapalili światło pamięci przed pomnikiem Bohaterów II wojny światowej oraz Ofiar terroru faszyzmu hitlerowskiego i stalinizmu umiejscowionym w parku podworskim w Skołyszynie.

obchody w Skołyszynie

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej - zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego.

obchody Skołyszyn

Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Chociaż Konstytucja 3 Maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.