W Jasielskim Domu Kultury odbył się finał XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży "Liryczne Jasło".
24 maja 2022 czerwca 2021 poznaliśmy i nagrodziliśmy laureatów XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży "Liryczne Jasło", organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

Na tegoroczną edycję Konkursu 283 autorów - uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nadesłało łącznie 665 tekstów, wśród których 439 stanowiły wiersze, zaś 226 utwory prozatorskie. Prace oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl (polonistka, edukatorka), Mariusz Kalandyk (poeta, literaturoznawca, redaktor naczelny rzeszowskiego "Kwartalnika Edukacyjnego"), Grzegorz Kociuba (poeta, krytyk literacki, polonista - przewodniczący jury), Jan Tulik (poeta, prozaik, eseista, dramaturg).

konkurs literacki Jasło

Uroczysty Finał odbył się w Sali offowej Jasielskiego Domu Kultury. Ceremonię wręczenia nagród poprowadziły Aleksandra Dacyl, wieloletnia jurorka Konkursu i Dorota Woźnica, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Wydarzenie było transmitowane na żywo za pośrednictwem portalu Facebook.

Finałowi towarzyszył wykład dr. Mariusza Kalandyka Rewizje i prze(po)szukiwania. Prelegent zwrócił uwagę na rzecz ważną dla ludzi piszących, a mianowicie, że wchodzimy w epokę po piśmie i zaczyna dominować kultura, która żegna się z przestrzenią Gutenberga, epoka w której dominuje obraz. To niezwykle istotnie gdyż zmienia się sposób postrzegania rzeczywistości. Lubimy przeżywać, a nie analizować. Przedstawił elementy, na które każdy pisarz musi zwrócić uwagę: temat, narrator, główny bohater i jego relacje z innymi, fabuła, miejsce akcji, wybór gatunku. Zawsze najbardziej liczy się oryginalność i niepowtarzalność zdarzenia literackiego, budowanie własnego stylu, który jest sygnaturą artystyczną pisarza. Na końcu swojego wykładu zachęcił laureatów: "Czytajcie swoich poetów. Najważniejsi poeci to poeci lokalni. Poeci lokalni są poetami wybitnymi. Oni uczą najwięcej."

Grzegorz Kociuba przewodniczący jury Konkursu podsumował aktualną edycję. Zwrócił uwagę na wysoki poziom nadsyłanych tekstów, który sprawia, że o nagrodzie decydują niuanse. Zauważył, że opowiadanie nie jest dobrym określeniem rodzaju nadsyłanych tekstów. Obserwujemy hybrydyzację gatunków; coraz więcej tekstów zahacza o esej, formę dziennikarską, pamiętnik lub dziennik, ponieważ formy hybrydyczne lepiej oddają rzeczywistość, która nas otacza. Ważną funkcją literatury stała się funkcja demaskatorska, gdyż zaciera się granica między informacją a manipulacją, a literatura ma odsłaniać te mechanizmy świata, które działają na nasza zgubę. Pogratulował wszystkim młodym ludziom, którym się chce siebie i swoja rzeczywistość zapisywać.
Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech podziękowała młodym laureatom za tworzenie i obecność na uroczystości finałowej Konkursu. Zapewniła że Miasto wspiera Konkurs i cieszy się z niesłabnącego zainteresowania udziałem w Konkursie.

konkurs literacki jasło

Nagrody wręczali Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech oraz  Grzegorz Kociuba - przewodniczący jury konkursu. Fundatorami nagród książkowych dla zwycięzców były firmy Apartamenty Dukla oraz Dom i Kwiaty Tarnowiec.
Po zakończeniu spotkania uczestnicy gali obejrzeli także wystawę prac laureatów w holu MBP w Jaśle oraz wzięli udział w rozmowach kuluarowych z jury Konkursu.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z finału na fanpage’u Biblioteki.
Gratulujemy wszystkim laureatom. Lista laureatów oraz tomik z pracami laureatów są dostępne na stronie MBP w Jaśle.
Lista laureatów dostępna na stronie https://strona.mbp.jaslo.pl
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.