Uczniowie Szkoły Podstawowej w Skołyszynie uczestniczyli w kilku wycieczkach, gdzie odwiedzili miejscowości, w których działał Ignacy Łukasiewicz.
Uczniowie klasy VB realizujący program edukacyjny "Być jak Ignacy" uczestniczyli w ciągu ostatnich tygodni w kilki wycieczkach. Odwiedzili oni miejscowości, w których działał Ignacy Łukasiewicz.

Ten polski wynalazca na początku 1854 r. przeniósł się ze Lwowa do Gorlic. W tym właśnie roku skonstruował pierwszą na świecie uliczna lampę. Rozświetliła ona skrzyżowanie ulic dzielnicy Zawodzie (w kierunku Koniecznej). W Gorlicach pracował jako farmaceuta w aptece. Znajdowała się ona w budynku dzisiejszego Ratusza. Klub Naukowy zwiedził także Skansen Naftowy "Magdalena". W Rynku młodzi badacze osiągnięć tego niezwykłego uczonego obejrzeli prototyp lampy naftowej i ławeczkę Łukasiewicza.

W 1858 r. Łukasiewicz wraz z żona Honoratą przeniósł się do Jasła. Tam także prowadził aptekę i założył pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. W Jaśle Łukasiewiczom urodziła się córeczka Marianna. Szczęście rodziców nie trwało jednak długo. Niespełna dwuletnia Marianna zmarła. Po pożarze destylarni Ignacy i Honorata wyjechali do Płocka, następnie do Polanki koło Krosna.

Później Łukasiewicz kupił wieś Chorkówkę. Tam został wybudowany jego dwór i nowoczesna rafineria. W pobliskiej Bóbrce pracował w kopalni ropy naftowej. Razem ze wspólnikiem Klobassą-Zrenckim ufundował w pobliskim Zręcinie neogotycki kościół. Żona Honorata prowadziła w Chorkówce Szkołę Koronkarstwa.

Ignacy Łukasiewicz zmarł w 1882 r. na zapalenie płuc. Został pochowany na zręcińskim cmentarzu. Żona wyjechała do Krakowa. Po śmierci w 1897 r. jej ciało zostało złożone obok męża.

"Wiertnicy Wiedzy" podczas wycieczek wzbogacili swoją wiedzę na temat działalności Ignacego Łukasiewicza i jego nowatorskich osiągnięć. Zapalili także znicze i złożyli kwiaty na jego grobowcu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.