Animacje rodzinne, występy dzieci oraz koncert muzyki klasycznej tak upłynął pierwszy dzień Dni Jasła 2022.
Od happeningu malarskiego w Jasielskim Domu rozpoczęły się animacje rodzinne, prowadzone w ramach Dni Jasła 2022. W godzinach południowych na terenach zielonych przylegających do budynku JDK miejskie placówki kultury (JDK, MBP i MR, CITiK) prowadziły działania dla najmłodszych. Po południu wystąpiły dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia do JDK. Wieczór zakończył się koncertem muzyki klasycznej w sali offowej JDK.

Trójwymiarowy obraz odradzającego się feniksa z popiołów, powstawał pod okiem nowojorskiego malarza Janusza Gilewicza. Artysta o międzynarodowym uznaniu, od 33 lat mieszka w Nowym Yorku, a od niedawna przebywa na Jasielszczyźnie. - Jestem bardzo szczęśliwy, że zostałem zaproszony przez władze Jasła do udziału w Dniach Jasła. To wydarzenie, w którym dzisiaj uczestniczę jest wspaniałym momentem, żeby wyjść na zewnątrz, bo najlepszym krytykiem pracy jest ulica. A ja chciałem, żeby ta sztuka miała charakter interaktywny. Zburzone podczas II wojny światowej, prawie w całości miasto zostało odbudowane przez jego mieszkańców. Stąd pomysł na feniksa, który został wykonany techniką trójwymiarową. Jest to drugi mural w Polsce, zrobiony w ten sposób - wyjaśniał ideę pomysłu Janusz Gilewicz.

Dni Jasła

Dzieło, które zostało powieszone nad wejściem głównym do Jasielskiego domu Kultury, powstało w ramach przedsięwzięcia pn. "Miasto to JA", realizowanego w ramach projektu "Jasło - moje miasto, mój dom" finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 - 2021 oraz budżetu państwa; działanie: Organizacja akcji tematycznej, 25.06.2022 r. - Jesteśmy jednym z 29 miasta, które realizują zadania w ramach tego projektu. Dzisiejsze przedsięwzięcie organizowane jest pod hasłem "Miasto to JA", jest odpowiedzią na zdiagnozowane sytuacje przez mieszkańców Jasła, które pokazują, że tej aktywności brakuje. Chcemy, aby nie tylko instytucje kultury były tymi, które realizują pewne działania, ale też, żeby te działania wychodziły od naszych mieszkańców - mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Jednocześnie na terenach zielonych wokół JDK trwały gry, zabawy i animacje dla dzieci, przygotowane przez cztery instytucje kultury. Wśród atrakcji nie zabrakło malowania na papierze, maty z pianki, budowania z klocków, lepienia w glinie czy spotkania z książką. O godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym została otwarta wystawa pt. "Ignacy Łukasiewicz i jego dziedzictwo", zorganizowaną z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Ekspozycja składa się z trzech części: historia PGNiG (dokumenty), geologia (rdzenie z otworów wiertniczych) oraz tradycja (mundury, czapki górnicze orkiestry).

Dni Jasła

Od 18.30, przez półtorej godziny na schodach przed głównym wejściem do JDK zaprezentowała się młodzież uczęszczająca na zajęcia teatralne, muzyczne i taneczne. Było to jednak tylko wybrane propozycje artystyczne z oferty JDK. Występ był także podsumowaniem sezonu artystycznego 2021/2022, bogatego w wiele wydarzeń, koncertów i spektakli. Podopieczni instytucji zdobyli w tym czasie wiele nagród i mają na swoim koncie sporo sukcesów w konkursach i festiwalach na różnych szczeblach od wojewódzkich po międzynarodowe. Koncert rozpoczął się tanecznym krokiem - czyli od R-Revolution. Następnie zaśpiewały najmłodsze wokalistki: Kornelia Gotfryd i Emilia Konieczny, a po nich solowy taniec wykonała Oliwia Górniak. Wystąpili także nieco starsi soliści: Karolina Polak, Mikołaj Majda, Natasza Litwa, Onofrio Della Medaglia. W wykonaniu Jonatana Maciejowskiego, naszego niezapomnianego profesora Kleksa i Piotrusia Pana, usłyszeliśmy o "Psie mojej żony", autorstwa Juliana Tuwima. Nie zabrakło też nostalgicznych piosenek w wykonaniu: Emilii Starzec, Izy Janasik i Kingi Cichoń i Natalii Spólnik, Aleksandry Sieńkowskiej. Koncert przygotowali młodzi artyści pracujący w sekcjach Jasielskiego Domu Kultury: wokaliści pod kierunkiem Ewy Grzebień, tancerze u Katarzyny Korony oraz aktorzy teatru młodzieżowego przygotowani przez Grażynę Żygłowicz.

Wieczorem na Przystanku Kwiatowa, w ramach Wakacyjnego Kina Plenerowego został wyświetlony film "Chłopiec z burzy".

Dni Jasła dzień kultury

Sobotnią część Dni Jasła zakończył koncert w sali offowej pt. "Smaki klasycznej muzyki". W programie znalazły się najpopularniejsze kompozycje Antonio Vivaldiego i Alessandro Marcello. Przed publicznością wystąpili: Katarzyna Sytnik (skrzypce), Maciej Wulf (skrzypce) Karol Pęcak (wiolonczela) oraz Paweł Chłopek (organy). Koncert odbył się w otoczeniu prac Karola Godka, jaślanina, absolwenta Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku: grafika, laureata wielu wyróżnień i nagród, stypendysty Ministra Edukacji i Burmistrza Miasta Jasła.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Regionalne oraz Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Wydarzeniu partnerowali Grupa Lotos i Toyota Jasło.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.