W Galerii Jasielskiego Domu Kultury można zobaczyć wystawę prac uznanego gdańskiego artysty Pawła Wyborskiego.
"Prześwity, obrazy o ikonie", to tytuł wystawy, którą można zwiedzać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Znajduje się na niej kilkadziesiąt prac uznanego gdańskiego artysty Pawła Wyborskiego.

-Chciałam bardzo serdecznie powitać naszego szczególnego gościa, który przyjechał do nas aż z Gdańska. Pan Paweł Wyborski jest bardzo płodnym i aktywnym artystą. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. Prace zgromadzone na tej wystawie pochodzą z kilku cykli, a to co je łączy, to estetyka ikony - zwróciła się do przybyłych Helena Gołębiowska, dyrektor placówki.
"Prześwity", są próbą syntetycznego ujęcia większości dotychczasowych cykli obrazów Wyborskiego, inspirowanych estetyką ikony.

-Z pewnością w tych obrazach, które są dzisiaj w Jaśle, tych śladów trochę jest, czyli jakaś prześwitywalność tych obrazów, ukłon w stronę ikony jest wyrażony i odczytywalny. Są na tej wystawie dwa cykle: pejzaże ikony i tzw. wizjery, które zajmują się tym, co widać po drugiej stronie obrazu. Wizjery składają się z obrazów wyciętych, mają okienka, czasami okienka są tylko namalowane, lub wręcz wycięte. Chodzi o to aby pokazać, spróbować, zasugerować dalszy ciąg tego obrazu, ikony, jakiejś obecności, która może pod spodem nabudowuje się. Otóż ikona zasadniczo z definicji jest oknem. Prowadzi ku jakiejś innej rzeczywistości, spogląda na jakąś inną rzeczywistość - mówił Paweł Wyborski, autor wystawy.

Artysta zwrócił uwagę na charakterystykę tzw. wizjerów, które pozwalają bezpiecznie obserwować rzeczywistość poza zamkniętymi drzwiami. Lecz osoba z drugiej strony drzwi również może zajrzeć przez nasz wizjer i nawet jeżeli niewiele zobaczy z racji jego konstrukcji, to może zachwiać poczuciem bezpieczeństwa tamtej osoby.

wystawa prac Jasło

-Idea tych wizjerów była m.in. właśnie taka, aby się zastanowić, czy tylko my oglądamy obrazy, czy może właśnie obrazy oglądają też nas. Wtrącają się w nasze życie, w taki sposób, że obserwują i pomimo tego, że często się intecjonalnie do takich obrazów zwracamy- podkreśla artysta.
Pejzaże wyciągają elementy krajobrazu z ikony. Przybliżają je odbiorcy.

-On jest nośnikiem pewnej atmosfery typowej dla ikony, którą określilibyśmy właśnie jako światło, okienność, jako tą prześwitywalność. W związku z tym obecne na tej wystawie pejzaże, mają opowiedzieć trochę o krajobrazie, ale używając nieco klimatu, atmosfery przynależnej stylistyce ikony- dodał Wyborski.

Wystawę można zwiedzać do 6 sierpnia 2022 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.