W sobote 9 sierpnia w Jaśle odbył się X Memoriał majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala".
Pokaz grup rekonstrukcyjnych, rekonstrukcja historyczna, wystawa plenerowa oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Szwadronu Kawalerii Ochotniczej 20 Pułku Ułanów im. Jana III Sobieskiego złożyły się na tegoroczny jubileuszowy Memoriał Hubala, zorganizowany w niedzielę, 9 sierpnia, pod hasłem „Z Jasła do Firlejówki”.

Memoriał Hubala w Jaśle

Coroczne memoriały tradycyjnie odbywają się na tzw. łąkach hubalowych i nawiązują do wybranego wydarzenia z historii Polski. W tym roku była to bitwa pod Firlejówką, w której zginęli jasielscy gimnazjaliści wraz ze swoim nauczycielem - profesorem Romanem Saphierem. Niezwykle widowiskowa, opatrzona komentarzem historycznym inscenizacja przybliżyła mieszkańcom Jasła i okolic dzieje wojny 1920 r. oraz pokazała znaczenie tych wydarzeń. W zrealizowanym z wielkim rozmachem plenerowym widowisku wystąpili: Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, członkowie Stowarzyszenia „Kasztanka” z Laskowej, grupy rekonstrukcyjne z Limanowej i Kielc oraz jasielska młodzież i harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich. - Pokaz oparty był na motywie jasielskich gimnazjalistów, którzy pod dowództwem swojego profesora Romana Saphiera dołączyli do ruchu ochotniczej armii, bronili Polski i utrwalali jej granice wywalczone w 1920 roku. Już po wydarzeniach bitwy warszawskiej, we wrześniu, ci młodzi chłopcy ponieśli dla Rzeczpospolitej najwyższą ofiarę jaką mogli. W boju pod Firlejówką oddali życie. Zostali pokonani przez cofające się oddziały bolszewickie - mówi Paweł Urban, podporucznik kawalerii ochotniczej.

Memoriał Hubala w Jaśle

Inscenizacja „Bitwy pod Firlejówką” nie była jedyną atrakcją jubileuszowego memoriału. Wielkim zainteresowaniem - podobnie jak w poprzednich latach - cieszyły się pokazy władania szablą i lancą w wykonaniu ułanów z Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jaśle wystawa planszowa. Jak zaznaczył dyrektor tej instytucji Mariusz Świątek, ekspozycja prezentowała „szeroki aspekt bitwy warszawskiej, ale przede wszystkim udział jaślan”. Opisy historyczne oraz archiwalne zdjęcia i fotokopie dokumentów przybliżyły zwiedzającym realia tamtych czasów. Poszczególne plansze poświęcone były m.in.: poległym ochotnikom spod Firlejówki, weteranom armii ochotniczej, którzy później bardzo prężnie działali w Jaśle, a także sylwetkom osób, które w 1920 r. z bronią w ręku walczyły o utrzymanie suwerenności ojczyzny.

Druga część memoriału odbyła się w jasielskim parku, gdzie Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im Króla Jana III Sobieskiego wykonała wiele znanych i lubianych utworów patriotyczno-wojskowych, m.in.: „Póki Polska żyje w nas”, „Hej, hej ułani”, „Marsz pułkownika Kozietulskiego” i „Gdy nasi chłopcy maszerują”.

Memoriał Hubala w Jaśle

Organizatorami X Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” pod hasłem „Z Jasła do Firlejówki” byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Jaśle, a partnerem - Grupa Lotos S.A. Wydarzenie zostało dofinansowane z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Memoriał Hubala w Jaśle


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.