Memoriał Hubala w Jaśle

-

Jasielski Dom Kultury w Jaśle

Łąki Hubalowe
Sroczyńskiego, 38-200 Jasło

Wstęp wolny

Memoriał Hubala w Jaśle
Prezentacja wyszkolenia kawaleryjskiego, konkurs władania szablą, wystawa plenerowa o udziale jaślan w wojnie polsko - bolszewickiej 1920 roku oraz widowisko historyczne „Rok 1920 - z Jasła do Firlejówki” - to główne atrakcje najbliższego Memoriału Kawaleryjskiego Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Jaśle. Impreza odbędzie się w niedzielę, 9 sierpnia br. na łąkach hubalowych oraz w Parku Miejskim.

Miłośnicy koni będą mogli podziwiać konkursowe zmagania kawalerzystów. Wydarzenie ma również swój wymiar historyczny. Widzowie zobaczą kawalerię nawiązująca do tradycji II RP, a także widowisko „Rok 1920 – z Jasła do Firlejówki”, które opowiada o wyprawie licealistów z Jasła do Firlejówki na Ukrainie, gdzie w wojnie polsko - bolszewickiej zginęli jasielscy gimnazjaliści: Antoni Aman, Tadeusz Hrabal, Jan Leipras, Jan Samocki, Jan Skuba, Jan Soczek, Józef Urbanek, Jerzy Zając oraz ich profesor Roman Saphier.

Memoriał zakończy w jasielskim parku patriotyczny program muzyczny w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, którzy zaproszą widzów do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 - 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Zadanie: „Memoriał Hubala - z Jasła do Firlejówki”.

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury oraz Muzeum Regionalne w Jaśle. Partnerem wydarzenia jest Grupa Lotos.

 

Memoriał Hubala w Jaśle

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2024 jaslo365.pl