Zwiedzali piękny, malowniczy Kazimierz Dolny, wycieczka odbyła się w minioną sobotę.
W sobotę (6 sierpnia) odbyła się wycieczka do malowniczego Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie rozpoczęło się od spaceru bulwarami nadwiślanymi gdzie przewodnik przybliżyła historię lokacji miasta i handlu rzecznego który miał bezpośredni wpływ na jego rozwój.

Kazimierz dolny

Następnie ulicą Senatorską uczestnicy wycieczki doszli do Małego Rynku - klimatycznego miejsca w którym na przełomie XVI i XVII wieku powstała dzielnica żydowska. Odwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej - nazywane polskim Nazaret - oraz klasztor Reformatów. Centralne miejsce na ołtarzu zajmuje cudowny obraz pochodzący z 1600 roku przedstawiający scenę Zwiastowania ze Świętym Dialogiem Maryi i Archanioła Gabriela. Obraz został koronowany papieskim diademem przez kard. Franciszka Macharskiego 31 sierpnia 1986 roku. Jest to jedyny w Polsce Cudowny Obraz przedstawiający scenę Zwiastowania, na którym na głowie Maryi jest nałożona papieska korona.
Kościół oprócz znaczenia sakralnego odegrał też rolę podczas powstań narodowych (listopadowego 1830 r. i styczniowego 1863 r.) - podczas których Kazimierscy zakonnicy pomagali żołnierzom i ludności cywilnej.

wycieczka do Kazimierza

Kolejno udali się na górę Trzech Krzyży - miejsce upamiętniające kilkaset ofiar zarazy, która przetoczyła się przez okoliczne tereny podczas wojny północnej. Krzyże miały wynagrodzić Bogu grzechy mieszkańców, które sprowadziły ponoć na Kazimierz Dolny tę zarazę. Miały również chronić miasto przed podobną tragedią w przyszłości. Ze wzgórza roztacza się piękna panorama na starówkę i na rzekę Wisłę.

Następnymi obiektami na mapie zwiedzania miasta były ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego oraz wieża, która powstała jeszcze za panowania Władysława Łokietka. Obydwie budowle wzniesione były aby chronić miasto i przeprawę przez Wisłę przed najazdami hord Tatarskich. Ponadto pełniły funkcję punktu kontroli ruchu statków na rzece oraz komory celnej.

Kazimierz dolny wycieczka

Wracając na Rynek odwiedzili Kościół Farny - datowany na 1325r, uległ całkowitemu spaleniu w 1526r. Odbudowany finalnie w 1613r posiada gotycką bryłę z renesansową nadbudową i dekoracjami, które w krótkim czasie stały się wzorem przy modernizowaniu innych kościołów gotyckich i przy budowie nowych obiektów sakralnych. W kościele znajdują się zabytkowe Organy które wraz ze swym wspaniałym prospektem, są obiektem szczególnie wartościowym i stanowią unikat w skali światowej. Ponad 400 letni instrument posiada 35 głosów, 1436 piszczałek oraz dwie klawiatury ręczne i jedną nożną i uważane są najstarszy tego typu instrument grający w Polsce.

Ostatnim punktem wycieczki był Wąwóz Korzeniowy Dół - jedna z największych atrakcji przyrodniczych okalająca Kazimierz, gdzie dotarli melexami pokonując trasę Sandomierskich Spichlerzy.
Wczesnym wieczorem po całym dniu pełnym wrażeń wrócili do Tarnowca.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.