Kolanin to jeden z najwyższych szczytów w powiecie jasielskim. Po przeprowadzeniu wycinki drzew przez MPN na jego szczycie, rozpościera się stamtąd malownicza panorama na południową stronę Beskidu Niskiego. Warto odwiedzić to urokliwe miejsce.
Kolanin, to wysoki na ponad 705 m n.p.m. szczyt w środkowej części Beskidu Niskiego, położony w paśmie Magury Wątkowskiej, na terenie Magurskiego Parki Narodowego. Stoki Kolanina opadają, ku wioskom Desznica i Jaworze - na północy oraz Świątkowej Wielkiej i Kotani - na południu. Na jego szczycie znajduje się niewielka polanka, która zarastała, ale dzięki cięciom przeprowadzonym przez Magurski Park Narodowy, daje turystom możliwość podziwiania przepięknej panoramy Beskidu Niskiego. Stoi tu słupek z drogowskazami szlaków. Przebiega bowiem tędy czerwony szlak - Główny Szlak Beskidzki - od zachodniej strony wspinający się dość łagodnie na szczyt, natomiast od strony wschodniej może turystom dać się we znaki, bowiem jest to jedno z ostrzejszych podejść w Beskidzie Niskim. Na krótkim odcinku do pokonania jest ponad 200 m wzwyż, ale widoki rozciągające się ze szczytu rekompensują trud i zmęczenie.

Kolanin szczyt

Z obu stron Kolanina prowadzą drogi. Po zachodniej - jest to droga z Jaworza do Świątkowej Wielkiej. Natomiast po wschodniej stronie, a później południowej - droga powiatowa z Desznicy do Świątkowej Wielkiej, którą prowadzi czerwony szlak rowerowy "Na styku kultur" oraz częściowo szlak żółty Krempna - Bartne. Spod przełęczy nad Desznicą, gdzie odbiega droga do Kotani, zaczyna się znakowana odnoga szlaku papieskiego prowadzącego do Desznicy i dalej do Kątów, gdzie łączy się z czerwonym szlakiem (GSB), którym szlak papieski prowadzi przez Beskid Niski.

Warto odwiedzić tę przepiękną część Beskidu Niskiego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.