Uczniowie Zespołu Szkól nr 4 w Jaśle uczestniczyli w Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu, które odbyło się na Zamku w Krasiczynie.
W dniach 19 - 23 września 2022 r. uczniowie Zespołu Szkól nr 4 w Jaśle (Ekonomika), reprezentując Powiat Jasielski, uczestniczyli w Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu, które odbyło się na Zamku w Krasiczynie.

Spotkanie zorganizowane było przez Instytut Myśli Schumana pod patronatem honorowym Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, partnerem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Jaśle.. Pierwsze w historii ogólnoeuropejskie forum, zebrało młodych ludzi z różnych państw Europy, aby mogli wymienić poglądy i spostrzeżenia, dotyczące budowy Wspólnoty Narodów Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu więzi w regionie Europy Środkowej tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej.

"Tematyka paneli była różnorodna, więc każdy znalazł dla siebie interesujące treści. Poruszane tematy głównie skupiały się na gospodarce, energetyce, bezpieczeństwie, kulturze, nauce, edukacji oraz rozwoju osobistym" - powiedział jeden z reprezentantów szkoły - Artur.

Celem spotkania młodych ludzi w Krasiczynie było działanie na rzecz budowy Wspólnoty Narodów Trójmorza, krajów leżących na obszarze pomiędzy morzami - Czarnym, Adriatykiem i Bałtykiem, jako prototypu Wspólnoty Narodów Europy według koncepcji Schumana.

"Międzynarodowe forum zgromadziło wiele osób z różnych części Europy, przez co mogliśmy poznać kulturę i tradycje innych państw. Warsztaty grupowe pozwalały na bliższe poznanie ludzi, zawarcie nowych znajomości, pożyteczne spędzenie czasu w międzynarodowym klimacie młodych i ambitnych osób oraz wymianę zdań i poglądów" - zaznaczyły Ola i Zuzia.

Uczestnicy podkreślają: "Mieliśmy okazję bliżej poznać postać Roberta Schumana jego poglądy i działania oraz podyskutować jaki wpływ mają one na teraźniejszość".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.