W Jasielskim Domu Kultury można zobaczyć wystawę fotografii Bogusławy Treli.
- Patrząc na te zdjęcia nasze serce obejmuje uczucie bliskości i czułości. Jest na nich człowiek, przyroda, jest sacrum. Tam gdzie jest człowiek, to obok niego jest drugi człowiek, zaznaczona jest taka relacja człowieka z człowiekiem i to nawiązuje do tytułu "Więcej czułości". Te zdjęcia są ciepłe, przykuwają uwagę, dlatego przez niezwykłą ascezę i skromność i przypominają nam nasze rodzinne fotografie - powiedziała otwierając wystawę (23 listopada br.) Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Kilkanaście analogowych czarno-białych zdjęć pochodzi z różnych okresów życia artystki. - Ten cały cykl powstawał przez 20 lat, a pierwsze zdjęcie zrobiłam mając 17 lat. Dwa lata temu przejrzałam swoje archiwum, bo zostałam zaproszona na wystawę do galerii blisko Uralu. Tam mogłam pokazać, to co chciałam i to tam był początek tej wystawy. Z archiwum wyłoniłam wszystkie zdjęcia, które są mi bliskie i cenne. Nie wiedziałam wtedy do końca co je łączy - mówiła podczas wernisażu Bogusława Trela, stypendystka Marszałka Województwa Podkarpackiego.

wystawa Bogusławy Treli

Fotografie przedstawiają codzienność, oczywiste momenty z naszego życia. Ale jest też przyroda, są zwierzęta, drzewa - to wszystko, co ważne dla autorki wystawy. - Motywem przewodnim są emocje i relacje międzyludzkie, międzyzwierzęce. Jest tu też mój zachwyt nad pejzażem, nad fragmentami przyrody. Pojawia się kilka wątków m.in. fragmenty sztuki sakralnej, urzeka mnie szczególnie sztuka średniowieczna i to pod różnymi aspektami - dodaje autorka zdjęć.

Zachwycona fotografiami dyrektor Gołębiowska podkreśla, że w tych zdjęciach przyroda i przedmioty zyskują cechy ludzkie, co jest bardzo niezwykłe. - W momencie kiedy my odczłowieczamy ludzi, to pani te cechy nadaje zwierzętom, a przede wszystkim przyrodzie. Dziękuję, że przyniosła nam pani na swoich zdjęciach czułość, miłość i takie bardzo proste piękno.

wystawa Bogusławy Treli w Jaśle

W kontraście do tych czułości i bliskości, B. Trela poszukiwała jednak osamotnienia, co widoczne jest na niektórych fotografiach. Dodaje, że jest wielką fanką przyrody zmienionej przez… bobry. Bardzo je ceni za to co robią z wodą dla środowiska. Kocha także dzikie miejsca, bo tam rzadko zagląda człowieka, za to jest nieujarzmiona przyroda. To właśnie tam czuje się najlepiej.
Wystawa w sali offowej JDK będzie czynna do 3 grudnia br.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.