Grupa turystów pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika wyruszyła na szlak prowadzący przez środek Magurskiego Parku Narodowego.
Kolejna, późnojesienna wyprawa zorganizowana wspólnie przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział Jasło skierowana została w pobliski Beskid Niski, do Magurskiego Parku Narodowego.

W chłodny, sobotni poranek 26 listopada br. grupa turystów pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika wyruszyła na szlak prowadzący przez środek Magurskiego Parku Narodowego - dumy jasielskiej ziemi, gdzie natura i złożona historia tworzą nasze dziedzictwo kulturowe.

wyprawa do parku magurskiego

Około 12-kilometrowa trasa prowadziła przez krainę łagodnych lesistych wzniesień, z Krempnej przez Kiczerę Żydowską i Żydowskie. Turyści przemierzali pogrążone w ciszy i spokoju tereny, zamieszkałe niegdyś przez ludność różnych wyznań i narodowości. Wiodła przez nie ścieżka przyrodnicza im. prof. Jana Rafińskiego z zaznaczonymi przystankami. Grupa szła niespiesznie wokół Kiczery, obserwując jak opadające mgły odsłaniają pojawiające się co jakiś czas ślady pozostawione przez dawnych mieszkańców, głównie Łemków - stare drzewa owocowe, gdzieniegdzie krzyże, zarysy fundamentów budowli, cerkwiska z nagrobkami z piaskowca, które można zaliczyć do zabytków miejscowej sztuki kamieniarskiej.

Dalszy marsz prowadził na szczyt Wysokie (657 m n.p.m.) należący do Korony Beskidu Niskiego. Nagle krajobraz zmienił szatę z jesiennej na zimową. Było wręcz bajkowo, biało, świetliście, cudownie. Przez tę śnieżną krainę lasu Czumak grupa podążyła do Ożennej, gdzie przygotowane już było miejsce na ognisko i poczęstunek w Ośrodku Edukacji Ekologicznej.

wyprawa do parku magurskiego

Przy pieczeniu kiełbasek i ogniskowych harcach czas szybko płynął, a w ośrodku na wędrowców czekała jeszcze gorąca kawa, herbata, smakowity bigos i domowe ciasteczka dostarczone wcześniej przez uczestników wyprawy oraz atrakcja wieczoru: śledzenie na wielkim ekranie transmisji meczu Polska - Arabia Saudyjska z piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze. Zwycięstwo Polaków było wspaniałym, radosnym akcentem na zakończenie udanej wycieczki. Fani turystyki i futbolu fetowali je śpiewem i tańcami.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.