Grupa turystów z Jasła zwiedzała z KK-T JDK i PTTK "Pieniński raj".
Na wędrówkę wzdłuż Przełomu Dunajca, w niezwykle urokliwą dolinę opiewaną przez poetów i pisarzy, uwiecznianą przez malarzy, osnutą licznymi legendami i ciekawą historią, w niedzielny poranek 23 października br., wyruszyła liczna grupa turystów z Jasła.

Wycieczkę zorganizowali wspólnie: Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Jaśle, a jej przewodnikiem został dobrze znany w środowisku i powszechnie lubiany Tadeusz Wójcik.

Wyjątkowo piękna, prawie letnia pogoda sprzyjała wędrowcom, którzy wyruszyli na szlak ze Sromowiec Niżnych, wsi położonej u stóp Trzech Koron, przeszli przez kładkę na stronę słowacką, podążyli w kierunku kompleksu klasztornego z pierwszej połowy XIV wieku tzw. Czerwonego Klasztoru i dalej traktem Drogi Pienińskiej wzdłuż brzegu rzeki. Idąc bez pośpiechu, podziwiali majestatyczny masyw Trzech Koron i niedostępne, pochylające się w stronę Dunajca skały. Z drugiej strony szlaku towarzyszyły im łagodnie opadające, zalesione zbocza pagórków w niepowtarzalnej, jesiennej krasie, polany oraz przeznaczone do odpoczynku drewniane wiaty ze stolikami i ławeczkami. Na całym odcinku spacerowego traktu turyści zachwycali się skalnymi wyniosłościami o oryginalnych kształtach, przyjemnym szumem rzeki, po której spływały flisackie tratwy z pasażerami oraz powietrzem przesiąkniętym aromatem jesiennego lasu. Po jakimś czasie ich oczom ukazał się imponujący masyw skalny Sokolicy.

wycieczka w Pieniny

Na odpoczynek grupa zatrzymała się w słowackiej miejscowości Leśnica. Tam, obok przydrożnej karczmy zwanej "Chatą Pieniny", zorganizowano ognisko z tradycyjnym pieczeniem kiełbasek. Dookoła było gwarno i radośnie, bowiem gościom dziarsko przygrywali na ludowo miejscowi - słowaccy - muzykanci. Czas nieubłagalnie płynął i wkrótce turyści musieli wyruszyć w stronę polsko-słowackiego przejścia granicznego.

Na zakończenie udanej wycieczki wędrowcy przeszli szlakiem spacerowym wzdłuż potoku Grajcarek do znanego uzdrowiska Szczawnica, gdzie przed wyruszeniem w drogę powrotną mogli jeszcze porozkoszować się słodkościami w miejscowych kawiarenkach.

Uczestnicy wycieczki wracali do Jasła w świetnych humorach, dzieląc się wrażeniami, marzeniami o kolejnych wyjazdach turystycznych oraz nadziejami na poznawanie nowych miejsc i powroty w znane im już, wyjątkowo piękne zakątki naszej ojczyzny.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.