W Jasielskim Domu Kultury odbył się koncert finałowy XXVIII Konkursu Kolęd i Pastorałek "Na nutę kantyczek" - Kolędy Podkarpacia.
W sobotę (14 stycznia) w Jasielskim Domu Kultury odbył się koncert finałowy XXVIII Konkursu Kolęd i Pastorałek "Na nutę kantyczek" - Kolędy Podkarpacia. W ramach wydarzenia wręczono statuetki "Mecenas Kultury" za 2022 rok.

- Po raz kolejny mamy przyjemność wręczać te wyróżnienia. Piękne, nie tylko ze względu na ich wygląd, ale i charakter. Chcemy docenić tę współpracę. Współpracę świata biznesu ze światem kultury, gdzie wrażliwość spotyka się z odpowiedzialnością, bo tak naprawdę bez tego wsparcia kultura pewnie miałaby trudności, aby zaistnieć w takim wymiarze, w jakim oczekujemy. (…) Z tego miejsca chciałem serdecznie podziękować za to wsparcie, to ogromnie ważne, aby państwa firmy pojawiały się i poprzez swoją wrażliwość i chęć wsparcia pomagały nam obcować z kulturą. Kultura tak naprawdę jest podstawą rozwoju emocjonalnego i pozwala odpowiednio odczuwać to, co piękne na tym świecie. Dlatego pięknie wam dziękuję, ponieważ wiem, że borykacie się również ze swoimi problemami związanymi z prowadzeniem działalności - powiedział burmistrz Jasła Ryszard Pabian, który wręczył statuetki "Mecenasów Kultury" za 2022 rok.

konkurs kolęd w Jaśle

Statuetki "Mecenasów Kultury", ustanowione w 2003 roku dla uhonorowania przedstawicieli środowisk gospodarczych i biznesowych wspierających jasielską kulturę, trafiły do: Sieci Sklepów MPM - Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal, LOTOS Infrastruktura S.A. w Jaśle - spółki grupy kapitałowej LOTOS (odebrał Roman Kościow), Unimot - Polska Multienergetyczna Grupa Kapitałowa zarządzająca siecią stacji paliw AVIA (odebrał Waldemar Lenius) oraz jasielskiego oddziału Toyoty (Konrad Bukowski).

W imieniu nagrodzonych głos zabrał przedstawiciel firmy Unimot - Waldemar Lenius.
- Jesteśmy od niedawna mecenasem Jasielskiego Domu Kultury. Nasza spółka elektroenergetyczna działa w wielu miejscach w Polsce, a także zagranicą. Dlatego zauważamy konieczność wspierania lokalnych inicjatyw. Społeczną odpowiedzialność biznesu uważamy za jedno z ważnych zadań naszej spółki(….) Chciałbym podziękować panu burmistrzowi i pani dyrektor za to wyróżnienie i przekazać najserdeczniejsze pozdrowienia od właściciela, pana Adama Sikorskiego - podkreślił Waldemar Lenius, z firmy Unimot.

konkurs kolęd w Jaśle

W finałowym koncercie XXVII Konkursu Kolęd i Pastorałek "Na nutę kantyczek" wystąpili laureaci: zespół Promyczki z kolędą: "Anieli w niebie śpiewają"; Trio Presto - "Bracia patrzcie jeno"; zespół wokalny "Wesołe Wiolinki" - "Hej w dzień narodzenia"; Wesoła orkiestra - "Przybieżeli do Betlejem"; Trio wokalne z Zespołu Szkól w Gromniku zaśpiewało a cappella - " Nuż my dziś krześcijani"; duet Aleksandra Sieńkowska - Emilia Starzec - "Dziecina Mała"; Wiktoria Syrek - "Rozkwitnęła się lilija"; Matylda Żółkoś, Milan Wietecha, Jan Juszczyk - "Dnia jednego o północy"; Karolina Polak - "Ej byliśmy bracia"; Natalia Kubiś Mroszczyk - Paśli pasterze woły"; Szymon Chatała - "Wesołą nowinę". Duet Karolina Polak i Mikołaj Majda wykonał utwór "Kanyześ Jezusie malućki", a duet Sisters kolędę - "Jezusa narodzonego". Kinga Paszek zaśpiewała a cappella kolędę "W polu szopka"; Mikołaj Majda - "My też pastuszkowie"; a zespół Chromatica - Bóg się rodzi". Emilia Starzec otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie kolędy z Podkarpacia - "Chodził Jezus po kolędzie".

Jury doceniło także pracę instruktorów przygotowujących młodych wykonawców do występu. Dyplomy uznania otrzymały: Anna Gańczarczyk, Marta Kapała, Wioletta Zygmunt, siostra Józefa Polek, Dominika Kindrat, Iwona Josse - Jakubiec, Małgorzata Boruch, Urszula Czerwińska i Ewa Maciejczyk.

- Jury z przyjemnością wysłuchało prezentacji konkursowych. W imieniu wszystkich członków jury serdecznie i szczerze wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratuluję, bo to były dwa wspaniałe dni dla folklorysty, badacza śpiewów tradycyjnych Podkarpacia, który kiedyś część z tych pieśni odkrył w terenie u najstarszych mieszkańców ziemi krośnieńskiej, jasielskiej, strzyżowskiej. Usłyszeć te pieśni, które kiedyś śpiewali mi starsi ludzie, prawdopodobnie nie wierzyli, że ktokolwiek w przyszłości te utwory zaśpiewa. Bardzo by się pewnie ucieszyli, gdyby wiedzieli, ze to się stało faktem, Ja się bardzo cieszę, serce mi się raduje, że te starodawne, podkarpackie kolędy rozbrzmiały w Jasielskim Domu Kultury i oby za rok było ich jeszcze więcej. Gratulujemy bardzo! - podkreślił przewodniczący jury konkursu Bartosz Gałązka.

Słowo do uczestników konkursu skierowała także Elwira Musiałowicz - Czech, zastępca burmistrza Jasła.
- Dobiega końca jeden z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających wieczorów w Jasielskim Domu Kultury. A wszystko dlatego, ze rokrocznie, pomimo różnych problemów jakie pojawiały się, staramy się zaprosić tych najmłodszych i tych starszych, którzy chcą podzielić się z nami pięknymi wykonaniami kolęd, pastorałek. Wierzę, ze wielu z nas dzisiaj nuciło te kolędy, które przywołują najpiękniejsze wspomnienia. Mieliśmy też okazję poznać te, które do tej pory były nieznane.. Usłyszeliśmy również zupełnie nowoczesne wykonania, ale najważniejsze, że pozostaną one z nami przez cały ten piękny czas. A w przyszłym roku spotkamy się podczas kolejnej edycji konkursu. Bardzo pięknie dziękuję wykonawcom, ogromnie dziękuję tym, którzy sprawują opiekę i pochylają się nad wykonaniami tych młodych twórców. Na ręce pani dyrektor składam ogromne podziękowania dla wszystkich pracowników Jasielskiego Domu Kultury, którzy dbali o to abyśmy dzisiaj otoczeni byli przepiękną atmosferą. Szanowni państwo, na ten rozpoczęty niedawno nowy rok, proszę przyjmijcie ode mnie życzenia wszelkiej radości, uśmiechu i tej energii, która płynęła dzisiaj ze sceny - mówiła Elwira Musiałowicz - Czech.

konkurs kolęd w JDK

Słowa uznania skierował do przybyłych Mirosław Prucnal, właściciel sieci sklepów MPM.
- Bardzo dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym pięknym wydarzeniu wszystkim osobom związanym z Jasielskim Domem Kultury. Dziękuję państwu bardzo i do zobaczenia za rok - mówił Mirosław Prucnal.

Na zakończenie uroczystego wieczoru obecni na koncercie zaśpiewali wspólnie kolędę "Dzisiaj w Betlejem".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.