Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował o zakończeniu prac przy zabytkowej plebani w Szebniach, gm. Jasło.
Plebania w Szebniach, wzniesiona w latach 90-tych XIX w. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Władysława Sarny, wg projektu polskiego architekta Adolfa Stapfa, pełniła swą funkcję do lat 90-tych XX w., tj. czasu budowy nowej plebani. Opuszczona, wykorzystywana doraźnie na cele gospodarczo-magazynowe, niepełniąca żadnej funkcji popadała z roku na rok w coraz gorszy stan techniczny.


- Podjęta przez Parafię i Gminę Jasło w 2021 r. inicjatywa wykorzystania zabytkowego budynku na cele Gminnej Biblioteki Publicznej spotkała się z dużą aprobatą zarówno lokalnej społeczności, jak i urzędu konserwatorskiego. Oglądany dzisiaj zabytkowy budynek jest w pełni odrestaurowany i przystosowany do funkcji publicznej przy jednoczesnym zachowaniu układu wnętrz i walorów artystycznych zabytkowego obiektu - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Plebania w Szebniach zostanie zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu "Zabytek Zadbany".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.