W miniony weekend w Jasielskim Domu Kultury wystąpił laureat blisko 50 konkursów pianistycznych, kompozytorskich i muzyki kameralnej Michał Babiarz
Zagrał najsłynniejsze dzieła Fryderyka Chopina i zdradził sekrety… pianistyki. Laureat blisko 50 konkursów pianistycznych, kompozytorskich i muzyki kameralnej - Michał Babiarz. Z nietypowym projektem - koncertową lekcją muzyki - wystąpił 28 stycznia br. w Jasielskim Domu Kultury.

- Wziąłem pod uwagę pewne przykre realia dla muzyków. Muzyka klasyczna przyciąga zdecydowanie mniej odbiorców niż rozrywkowa. Wiele osób mówi, że jej nie rozumie, nie przemawia do nich. Powód jest bardzo prosty. Nie wszyscy wiedzą jak tej muzyki słuchać. Żeby zrozumieć muzykę Chopina, wystarczy posłuchać jej tak, jak słucha jej pianista. Taki jest cel mojego projektu - wyjaśnił Michał, rozpoczynając lekcje dla blisko 400 osób.

Podczas spotkania "Chopin, jakiego (nie) znamy" zagrał solo: Preludium e-moll oraz Des-dur tzw. "Deszczowe", Etiudę Rewolucyjną i Mazurka Op. 41. W trakcie koncertu dołączyła do niego Gabriela Ross, z którą od półtora roku tworzy duo fortepianowe. Razem wykonali fragment "Tańca Brahmsa" oraz dwie części "Rapsodii Hiszpańskiej" Maurycego Ravela: "Habanerę" i "Ferię".

Miachał Babaiarz koncert w Jaśle

Koncertowi towarzyszyły także mini wykłady. Michał wyjaśniał czym jest preludium, etiuda, melodia, na czym polega harmonia i co jest ważne dla muzyka. Na zamieszczonym nad sceną ekranie można było obserwować jego grę, układ dłoni na klawiaturze. Koncert zakończył się Polonezem As - dur Op. 53 i ogromnym aplauzem publiczności.

- Myślę, że ten wieczór przysporzy nam wielu odbiorców muzyki klasycznej, czego sobie bardzo życzymy. Wiem też, że Michał będzie ten projekt prezentował w różnych miejscach Polski. Życzę Ci Michale wrażliwych odbiorców muzyki Chopina, Tobie i Twoim gościom pięknego koncertowania. To był przepiękny wieczór, mam nadzieje - nie ostatni. Dziękuję również państwu, bo bez was tego wieczoru by nie było, dużo dobrej energii płynęło z widowni. Dziękuję bardzo - zwróciła się do pianisty i publiczności Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Koncert był wydarzeniem towarzyszącym wręczeniu nagród Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Ze specjalną dedykacją i życzeniami dla laureatów wystąpił Jakub Depczyński, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jaśle, z utworem Skerco b-moll op. 31 Fryderyka Chopina.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.