W Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu odbył się wykład historyczny, który zgromadził sporo słuchaczy.
W środę (8 lutego) w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu odbył się wykład historyczny, który jest częścią realizowanego projektu "Powstanie Styczniowe w wielu odsłonach - PoznajeMy Naszą Historię" w ramach "Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa Powstanie Styczniowe 1863 - 1864".

Zebrani na sali widowiskowej GOK dowiedzieli się od prowadzących prelekcje o najważniejszych aspektach i wydarzeniach związanych z Powstaniem Styczniowym, jego konsekwencjach oraz o zmianach do których się przyczyniło.

wykład w Tarnowcu

Przybliżyli także sylwetki osób wywodzących się z terenów jasielszczyzny w tym także z z terenu dzisiejszej Gminy Tarnowiec - Konstantego Adamskiego z miejscowości Brzezówka i Franciszka Bielińskiego z Dobrucowej, które włączyły się aktywnie w walki narodowo-wyzwoleńcze, w pomoc związaną z zaopatrzeniem w broń powstańców czy też organizowali pomoc dla rannych. Pomimo tego, że bezpośrednie walki nie toczyły się na ziemiach, na których mieszkamy (były to tereny zaboru Austriackiego) to wiele osób - mężczyzn oraz kobiet przelewało swoją krew, oraz niosło pomoc dla powstańców.

Wykład poprowadzili Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle oraz Przemysław Misiołek pracownik muzeum.

wykład w Tarnowcu

Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Tarnowiec Agata Augustyn zabrała głos, dziękując wszystkim za przybycie oraz podkreśliła jak ważna jest historia w naszym życiu i świadomość wydarzeń, które przyczyniły się do kształtowania postaw kolejnych pokoleń Polaków.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.