W Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu odbył się wykład historyczny, który zgromadził sporo słuchaczy.
W środę (8 lutego) w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu odbył się wykład historyczny, który jest częścią realizowanego projektu "Powstanie Styczniowe w wielu odsłonach - PoznajeMy Naszą Historię" w ramach "Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa Powstanie Styczniowe 1863 - 1864".

Zebrani na sali widowiskowej GOK dowiedzieli się od prowadzących prelekcje o najważniejszych aspektach i wydarzeniach związanych z Powstaniem Styczniowym, jego konsekwencjach oraz o zmianach do których się przyczyniło.

wykład w Tarnowcu

Przybliżyli także sylwetki osób wywodzących się z terenów jasielszczyzny w tym także z z terenu dzisiejszej Gminy Tarnowiec - Konstantego Adamskiego z miejscowości Brzezówka i Franciszka Bielińskiego z Dobrucowej, które włączyły się aktywnie w walki narodowo-wyzwoleńcze, w pomoc związaną z zaopatrzeniem w broń powstańców czy też organizowali pomoc dla rannych. Pomimo tego, że bezpośrednie walki nie toczyły się na ziemiach, na których mieszkamy (były to tereny zaboru Austriackiego) to wiele osób - mężczyzn oraz kobiet przelewało swoją krew, oraz niosło pomoc dla powstańców.

Wykład poprowadzili Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle oraz Przemysław Misiołek pracownik muzeum.

wykład w Tarnowcu

Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Tarnowiec Agata Augustyn zabrała głos, dziękując wszystkim za przybycie oraz podkreśliła jak ważna jest historia w naszym życiu i świadomość wydarzeń, które przyczyniły się do kształtowania postaw kolejnych pokoleń Polaków.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter
rrrrrr

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.