Rozpoczęła się realizacja projektu "Zwykli niezwykli" dzięki wykładom Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej. Projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego na rzecz upamiętnienia Powstania Styczniowego.
Wykładami Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęła się realizacja projektu "Zwykli Niezwykli". Zadanie realizowane będzie przez Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie do końca czerwca 2023 roku.

Podstawowym założeniem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat wybuchu Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej w historię narodową.

Skołszyn rozpoczęcie projektu

Głównym celem projektu jest edukacja historyczna społeczności lokalnej, w tym w szczególności dzieci i młodzieży, poprzez przybliżenie postaci mieszkańców gminy Skołyszyn, którzy odegrali ważną rolę w powstaniu styczniowym.
W szczególności:
- Henryka Stroki - powstańca styczniowego w randze porucznika, urodzonego w Bączalu Górnym
- Józefy Lipartowskiej - pokojówka z Bączala Dolnego, jednej z nielicznych kobiet - powstańców
- o. Berarda Józefa Bulsiewicza - urodzonego w Jabłonicy, kapelana oddziału gen. Józefa Hauke-Bosaka
- Aleksandra Paszkiewcza - powstańca z Siepietnicy,
- Jana Siwińskiego - katorżnika z Harklowej

W ramach projektu zaplanowano miedzy innymi konferencję naukową i wykłady historyków z IPN o/ Rzeszów i Muzeum Regionalnego w Jaśle, organizację warsztatów tworzenia questów, warsztatów animacji poklatkowej i warsztatów kręcenia spotów.

Projekt dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864"

Do Programu Niepodległa "Powstanie Styczniowe 1863-1864" złożono łącznie 586 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 130 wnioskodawców - W tym wniosek "Zwykli Niezwykli" Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie. Wniosek został oceniony bardzo dobrze, na liście dofinansowanych wniosków zajmuje wysoką 29 pozycję (na 586 złożonych wniosków). Kwota dotacji to 16000,00 złotych.

Projekt Zwykli Niezywkli

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.