Od soboty (22 kwietnia) w Jaśle ponownie zostanie uruchomiona tężnia.
Tężnia, znajdująca się na terenie ośrodka rekreacyjnego Kwiatowa, zostanie uruchomiona 22 kwietnia (sobota). W kwietniu będzie można skorzystać w godzinach od 8.00 do 17.30, a w maju w godzinach od 8:00 do 19.30.

Tężnia, która powstała z inicjatywy mieszkańców w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego, ma 8 m długości i 3 m wysokości, szeroka jest na 1,8 m, a jej kubatura to 45,2 m3. W pobliżu tężni zamontowany został zbiornik na solankę i urządzenia sterujące, na miejsce doprowadzono również sieć wodociągową. Teren w otoczeniu tężni został zagospodarowany i oświetlony latarniami. Na jednej z nich zamontowano obrotową kamerę, która została włączona do sieci miejskiego monitoringu wizyjnego.

Tężnia solankowa w Jaśle już otwarta
Tężnia działa na zasadzie grawitacyjnego spływu solanki z górnej części tężni po ułożonych wewnątrz gałązkach tarniny. Z gałązek tarniny solanka intensywnie paruje wytwarzając wokół tężni intensywny aerozol składający się z minerałów i mikroelementów.

Proces wytwarzania aerozolu solankowego jest jednak uzależniony od pogody. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie upalnego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz. Nocą proces tężenia zanika niemal zupełnie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.