Od soboty (22 kwietnia) w Jaśle ponownie zostanie uruchomiona tężnia.
Tężnia, znajdująca się na terenie ośrodka rekreacyjnego Kwiatowa, zostanie uruchomiona 22 kwietnia (sobota). W kwietniu będzie można skorzystać w godzinach od 8.00 do 17.30, a w maju w godzinach od 8:00 do 19.30.

Tężnia, która powstała z inicjatywy mieszkańców w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego, ma 8 m długości i 3 m wysokości, szeroka jest na 1,8 m, a jej kubatura to 45,2 m3. W pobliżu tężni zamontowany został zbiornik na solankę i urządzenia sterujące, na miejsce doprowadzono również sieć wodociągową. Teren w otoczeniu tężni został zagospodarowany i oświetlony latarniami. Na jednej z nich zamontowano obrotową kamerę, która została włączona do sieci miejskiego monitoringu wizyjnego.

Tężnia solankowa w Jaśle już otwarta
Tężnia działa na zasadzie grawitacyjnego spływu solanki z górnej części tężni po ułożonych wewnątrz gałązkach tarniny. Z gałązek tarniny solanka intensywnie paruje wytwarzając wokół tężni intensywny aerozol składający się z minerałów i mikroelementów.

Proces wytwarzania aerozolu solankowego jest jednak uzależniony od pogody. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie upalnego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz. Nocą proces tężenia zanika niemal zupełnie.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.