Sukces ucznia I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle Jana Trychty w XLIX Olimpiadzie Historycznej.
Podczas finału XLIX Olimpiady Historycznej, który odbył się w Gdańsku w dniach od 31 marca do 2 kwietnia Jan Trychta z kl. IV PA (profil humanistyczny) uzyskał tytuły finalisty etapu centralnego. Do szczebla centralnego Olimpiady Historycznej uczeń zakwalifikował się, pokonując z bardzo wysokim wynikiem kolejne eliminacje.

W pierwszym etapie Jan Trychta wybierając jako swoją specjalizację historię XIX w., napisał samodzielnie pracę, która oceniona została przez Komitet Okręgowy Olimpiady bardzo wysoko i tym samym otworzyła mu drogę do zmagań na etapie wojewódzkim.

Komitet Okręgowy OH w Rzeszowie po przeprowadzeniu zgodnie Regulaminem Olimpiady Historycznej eliminacji pisemnych w dniu 14 stycznia 2023 r. oraz eliminacji ustnych w dniach 27 i 28 stycznia 2023 r., po zweryfikowaniu 118 prac pisemnych oraz przeprowadzeniu egzaminu ustnego, do którego zostało dopuszczonych tylko 47 uczestników podjął, na podstawie uzyskanych przez uczestniczki i uczestników tegorocznej edycji Olimpiady Historycznej wyników, decyzję o zakwalifikowaniu do eliminacji centralnych siedmiu osób.
W tym elitarnym gronie znalazł się Janek, któremu przypadł zaszczyt reprezentowania wraz z sześcioma kolegami województwa podkarpackiego w czasie eliminacji centralnych w Gdańsku.

Nowe boisko przy I LO w Jaśle otwarte
Zmagania etapu centralnego odbywały się w trzech etapach: pierwszy etap: samodzielne napisanie pracy historycznej odbywał się 25.03.2023 w Rzeszowie. Janek wybrał temat: Wyjaśnij pojęcie "la belle époque", uwzględniając aspekt polityczny, gospodarczy i społeczno-kulturowy.

Etap drugi odbywał się w Gdańsku 31.03.2023 i polegał na pisemnej analizie tekstów źródłowych dotyczących wybranej przez ucznia epoki. Trzeci etap to eliminacje ustne odbywające się 01.04.2023 przed komisją składającą się z profesorów nauczycieli akademickich.

Atrakcją dla uczestników było zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Ostatnim punktem było uroczyste zakończenie XLIX Olimpiady Historycznej oraz wręczenie dyplomów laureatom i finalistom Olimpiady Historycznej.

Uzyskanie przez Janka Trychtę tytułu finalisty Olimpiady Historycznej zwalnia Go z rozszerzonej matury z historii z automatycznym wynikiem 100%.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.