Banknoty, monety i medale można było podziwiać w Jasielskim Domu Kultury podczas spotkania Klubu Ludzi z Pasją.
Czerwcowe spotkanie Klubu Ludzi z Pasją można zdecydowanie uznać za udane i niezwykle ciekawe. A wszystko to za sprawą wyjątkowych gości, którzy przenieśli widzów w fascynujący świat numizmatyki.

Pierwszym gościem spotkania był ks. dr Marek Dyło, proboszcz parafii pw. Św. Anny w Święcanach, miłośnik banknotów i członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Jaśle. Ks. dr Marek Dyło z dużym zapałem i wielką radością opowiadał o swojej pasji, prezentując znakomitą kolekcję banknotów. W swoim wystąpieniu, zwrócił szczególną uwagę na skuteczny sposób przechowywania pieniądza, aby służył jak najdłużej i w przyszłości nie utracił swojego rzeczywistego wyglądu.

spotkanie w JDK

- Banknot można uznać za walor kolekcjonerski, dlatego też są ludzie, którzy kolekcjonują banknoty. Banknot to papier wartościowy, bo posiada swoją wartość, w danym czasie i w danym miejscu. Bardzo ciekawym sposobem zbierania banknotów są tzw. koszulki foliowe, w których można je przechowywać. Dzięki temu możemy taki banknot obejrzeć po obu jego stronach - podkreślił ks. dr Marek Dyło.

Spore wrażenie na widzach wywarły banknoty kościuszkowskie, talary Księstwa Warszawskiego i pieniądze związane bliżej z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prawdziwie złotą historię monet, opowiedział Pan Andrzej Sworowski, członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Jaśle, który od kilku lat skupia się na kolekcjonowaniu cennych i wartościowych monet.
- Monety o nominale np. 5 zł, 10 zł, mają swoją wartość kolekcjonerską, która zależy od tego, z jakiego kruszcu zostały wykonane. Monety występują w różnych formach, z nadrukiem, okrągłe i w różnym układzie - mówił Pan Andrzej.

spotkanie numizmatyczne w JDK

Gość spotkania pochwalił się kilkoma zdobyczami. Dość duże wrażenie zrobiła moneta galaktyczna i moneta z wizerunkiem polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. W fascynujący świat różnorakich medali, wprowadził wszystkich obecnych na spotkaniu, Pan Piotr Nowiński, prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Jaśle.

- Medale ze względu na wykonanie, czy też ze względu na materiał, dzielą się na kilka działów. Zacząłem zbierać medale ponieważ monety są takim malutkim krążkiem. Medal to takie małe dzieło sztuki podobnie jak i monety, ale według mnie medale są tutaj ciekawszymi egzemplarzami. Tematyka, którą zbieram jest dość szeroka. Zacząłem od historii, bo lubię historię i jestem też strażakiem ochotnikiem. Zbieram także odznaki związane ze Strażą Pożarną. Medale kilkanaście lat temu miałem okazję zobaczyć, ale tak od siedmiu lat zacząłem zbierać je profesjonalnie - opowiadał Pan Piotr.

Piotr Nowiński, spotkanie w JDK

Jego kolekcja również wywarła na widzach niesamowite wrażenie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.