Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jabłonicy w ramach realizacji projektu Erasmus+ wyjechali do Turcji.
W dniach od 05 do 09 czerwca 2023 r. w ramach realizacji projektu Erasmus+ "Together For a Better World" uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Jabłonicy realizowali tzw. mobilność w 26 Haziran Ortaokulu z Tokat w Turcji. Projekt poświęcony jest różnym aspektom działań na rzecz ochrony środowiska a tytuł tej wizyty brzmiał "Ramię w ramię dla natury".

W trakcie ceremonii otwarcia gospodarze powitali uczestników pokazem tańców tureckich. Po spotkaniu w szkole goszczącej uczniowie poznali historyczne centrum Tokat, gdzie nad brzegiem tamtejszej rzeki zwanej "zieloną rzeką" przeprowadzili testy składu chemicznego jej wody i dyskutowali nad rozwiązaniami pozwalającymi chronić rzeki.

Kolejny dzień także wypełniony był licznymi aktywnościami, które miały przede wszystkim na celu zaprezentować młodzieży sposoby wykorzystywania barwników naturalnych w życiu codziennym i sztuce. W ten sposób poznali sztukę malowania na wodzie i przenoszenia na papier tzw. "ebru" oraz techniki barwienia tkanin. Po południ wszyscy odwiedzili muzeum nauki i inżynierii środowiska w Tokat. Tam można było zobaczyć życie i pracę osób wykonujących stare tradycyjne zawody rzemieślnicze oraz prace artystyczne pokazujące dewastacyjny wpływ zanieczyszczeń na środowisko naturalne.

uczniowie z Jabłonicy w Turcji

W dalszym ciągu wizyty uczestnicy wycieczki poznali zasoby energii odnawialnej w Turcji oraz odwiedzili szkołę techniczno-zawodową w Yeşilırmak, która jest najlepszą szkołą w Turcji pracującą nad zastosowaniem rozszerzonej wirtualnej rzeczywistości w procesach edukacyjnych i ochrony środowiska oraz ochrony obiektów zabytkowych. Uczniowie i nauczyciele otrzymali szansę doświadczenia przeżyć podróży w wirtualnej rzeczywistości z zastosowaniem specjalnych okularów VR i oprogramowania stworzonego w szkole.

Odwiedzili również oczyszczalnię ścieków dla miasta Tokat, gdzie można było zobaczyć proces oczyszczania ścieków. Tutaj uczniowie zrozumieli, że niektóre firmy muszą wykonywać mało przyjemną pracę, by mieszkańcy mogli komfortowo funkcjonować w mieście. Po tej lekcji wszyscy udali się na zbocze jednej z tamtejszych gór by posadzić młode drzewa, które kiedyś mają uformować las a następnie zrelaksowali się wizytą w pięknej jaskini Ballıca .

Kolejne niezapomniane lekcje związane z nauką i technologią czekały na wszystkich w Centrum Nauki w Kayseri. Naukowiec pracujący w tym centrum pokazał nam wiele interesujących eksperymentów naukowych pozwalających zrozumieć otaczający nas świat i prawa fizyki, chemii i natury nim kierujące. W tamtejszym planetarium obejrzeliśmy film ukazujący znaczenie lodu na świecie i w kosmosie. Dowiedzieliśmy się w jakich ilościach występuje on na poszczególnych planetach naszego układu słonecznego. Po tej wizycie zwiedziliśmy przylegające do tego centrum zoo, gdzie zobaczyliśmy wiele egzotycznych gatunków zwierząt.

Projekt Erasmus+ w Szkole Podstawowej w Skołyszynie
Prawdopodobnie najciekawszym elementem tej wizyty było odwiedzenie Kapadocji. Wypełniona niezwykłymi formacjami skał kraina pokazała nie tylko swoją urodę ale też nauczyła jak ludzie mogli i nadal mogą przetrwać w jaskiniach skalnych drążonych w górach, gdzie powstały całe podziemne miasta posiadające wszystkie elementy potrzebne do długiego funkcjonowania w takich warunkach włącznie z obiektami kultu religijnego. Poznaliśmy rzemiosła, którymi nadal zajmują się ludzie a szczególnie garncarstwo i obróbkę różnych form kamienia naturalnego i szlachetnego. Zapewne największą atrakcja dla wszystkich była poranna obserwacja lotów balonem które licznie wypełniły niebo i przestrzeń między górami Kapadocji.

Wizyta Erasmus+ w Turcji to był naprawdę niezwykły i niezapomniany czas, który pozwolił uczniom poznawać nowe miejsca, kulturę i obyczajowość innych krajów, znacznie poszerzył ich wiedzę o sposobach ochrony środowiska naturalnego, co z pewnością przyda im się w dalszej nauce i w życiu. Był to również ostatni wyjazd edukacyjny tego jednorocznego projektu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.