W Jasielskim Domu Kultury odbyła się premiera obrazu "Loret - leśnik z charakterem".
Fanfary leśników poprzedziły jasielską premierę obrazu "Loret - leśnik z charakterem". Filmowa opowieść o urodzonym w Jaśle pierwszym dyrektorze naczelnym Lasów Państwowych w Polsce, zbiegła się ze stuleciem ich powstania. Wydarzenie, które miało miejsce 27 lipca br. szczelnie wypełniło widzami salę widowiskową Jasielskiego Domu Kultury.

premiera obrazu Lorent w Jaśle

-Adam Loret, jest jednym z jasielskim wizjonerów. Obok Ignacego Łukasiewicza czy Rudolfa Weigla. I tym bardziej jest mi miło, że właśnie w Jaśle, mieście z którego pochodzę i byłem zawsze związany, mogę zaprezentować ten film po raz drugi - zwrócił się do przybyłych Bogdan Adam Miszczak.

Film rozpoczyna się w wrześniu 1939 roku. Samochód Adama Loreta, zostaje zatrzymany przez wojska sowieckie, po wylegitymowaniu dyrektor Lasów Państwowych trafia do aresztu. Obraz ukazuje najważniejsze wydarzenia z życia leśnika, którego pasją był rozwój posiadanego drzewostanu. Sprzeciwiał się również rabunkowej gospodarki leśnej, uprawianej przez koncesjonowane zagraniczne firmy prywatne. Lesław Żurek wcielający się w postać leśnika oddał znakomicie jego postawę i przekonania. Zdjęcia do filmu kręcono w jasielskiej Farze, Pałacu Sroczyńskich, a także w Puszczy Niepołomickiej, na terenie ośrodka hodowli żubrów, w historycznej leśniczówce w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz lasach Nadleśnictwa Kolbuszowa. W filmie wystąpili także m.in. Artur Dziurman, Katarzyna Misiewicz-Żurek, Mariusz Bonaszewski, Wojciech Skibiński, Marcin Kwaśny czy Wojciech Piękoś.

Twórcom filmu gratulacje złożył również burmistrz Jasła.
- Ogromnie dziękuję, że tak licznie odpowiedzieliście na nasze wspólne zaproszenie na dzisiejszą, jasielską premierę filmu o Adamie Lorecie. Czy może być coś piękniejszego niż to, jak wiele razy słowo Jasło wybrzmiało w tym filmie? Dlatego, to nie pierwsza nasza wspólna produkcja. Byliśmy partnerami przy poprzednich produkcjach filmowych. Jakże to piękne, kiedy filmy o wydarzeniach, które są dla naszego miasta istotne, o postaciach, które były związane z Jasłem, możemy oglądać na dużym ekranie. To bardzo ważne, aby te informacje szły jak najdalej w świat. Temu właśnie służą filmy realizowane przez Telewizję Obiektyw - podkreślił Ryszard Pabian.

premiera obrazu Lorent w Jaśle

Indywidualną statuetkę "Mecenasa Kultury" odebrał zaangażowany w produkcję Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Wydarzeniu towarzyszył również panel dyskusyjny z udziałem reżysera, ekipy produkcyjnej i aktorów. Film powstał dzięki wsparciu Lasów Państwowych, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Miasta Jasła i Gminy Jasło.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.