Wiele pięknych słów i wzruszających podziękowań wybrzmiało w Jasielskim Domu Kultury z okazji obchodzonego 10 sierpnia Dnia Przewodników i Ratowników Górskich.
Dzień Przewodników i Ratowników Górskich to dzień szczególny, w którym dziękujemy wszystkim ludziom, którzy w górach, poświęcają swój cenny czas dla drugiego człowieka. Dziękujemy przede wszystkim za profesjonalną opiekę medyczną, wskazanie najpiękniejszych szlaków górskich i fantastyczną przygodę.

Szczególne słowa uznania skierowała do wszystkich przewodników i goprowców Elwira Musiałowicz-Czech dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. Podkreśliła ona, że zarówno przewodnicy, jak i ratownicy górscy wkładają w swoją pracę wiele serca i zaangażowania.

spotkanie ratowników górskich w Jaśle

Gościem specjalnym spotkania był Roman Frodyma, przewodnik beskidzki, autor wielu ciekawych publikacji i opracowań o zachodnio-galicyjskich cmentarzach wojennych z lat 1914-1918. Niezwykle interesująco opowiedział o swojej pasji i miłości do gór.

- Zaczęło się to wszystko w tym miasteczku - Frysztaku, położonym na cyplu długiego działu, opadającego w dolinę Wisłoka. Nie urodziłem się tu, ale daleko w Niemczech pod szwajcarską granicą, gdzie moi rodzice pracowali jako przymusowi robotnicy na rzecz III Rzeszy. Wrócili do zrujnowanego kraju. Tak jak wszyscy starali się zapewnić mi szczęśliwe dzieciństwo. Umożliwiali naukę, pomagali w znalezieniu pracy, odszukaniu swego miejsca w życiu. Gdy wracałem do Frysztaka zawsze wypatrywałem już z daleka swoistej latarni, jakim był dominujący gmach kościoła parafialnego. Moje dzieciństwo, młodość, pierwsze uczucia, tu na tym wzgórzu miały miejsce. Z niego wyruszyłem na kręte ścieżki mojego życia. Jedna z ścieżek to turystyka i związane z nią wspomnienia. Rozsmakowałem się w turystyce tak jak moi koledzy - powiedział Roman Frodyma.

spotkanie przewodników góskich w Jaśle

Uczestnicy spotkania z wielką uwagą wysłuchali także Andrzeja Piękosia z Grupy Krynickiej GOPR, który opowiedział o wymagającej nierzadko też niebezpiecznej pracy w górach.

Miłą niespodzianką tego wydarzenia okazały się pamiątkowe dyplomy, które w dowód uznania i wdzięczności, otrzymali wszyscy przewodnicy i goprowcy. Słowa podziękowania popłynęły też do Elżbiety Ruszały, która od 11 lat wspólnie z PTTK Jasło organizuje niezapomniane i pełne wrażeń wyprawy górskie.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.