W Jaśle trwają prace przy budowie grającej ławeczki z postacią Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.
Już kilka lat temu pojawił się pomysł ustawienia grającej ławeczki z postacią Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, znanego muzyka i kompozytora kultowych utworów takich jak "Czterdziestolatek", "Wojna domowa" czy "Stawka większa niż życie". Wówczas propozycja ta, zgłoszona przez Tomasza Kasprzyka, pojawiła się w Jasielskim Budżecie Obywatelskim, ale nie zwyciężyła w głosowaniu, teraz ze środków norweskich Miasto Jasło realizuje tę inicjatywę.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Jaśle, jego dom rodzinny znajduje się w kamienicy stojącej w rynku w pierzei zachodniej. Był znanym muzykiem jazzowym, współtwórcą zespołu "Melomani", saksofonistą, kompozytorem muzyki do wielu seriali i filmów. Od 2013 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta Jasła. Zmarł dwa lata temu, 31 lipca 2021 roku.

budowa ławki Jerzego Matuszkiewicza

Miasto chce upamiętnić tego wybitnego muzyka, który nie zapomniał o rodzinnym Jaśle i wspierał je darowiznami. Między innymi był to zakup nowego fortepianu dla JDK (50 tys. zł), wspierał finansowo także Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. W 2015 roku po raz pierwszy ufundował nagrodę swojego imienia dla młodych, utalentowanych muzycznie jaślan. W zeszłym roku, brat pana Jerzego, Lesław Matuszkiewicz, postanowił kontynuować te działania i również przekazał środki finansowe na rzecz uzdolnionej muzycznie młodzieży.

Obecnie przy Jasielskim Domu Kultury, u zbiegu ulic: Kościuszki i Rejtana, trwają prace związane z aranżacją skweru i montażem ławeczki. W zakres zadania wchodzi m.in. wkomponowanie w istniejący plac muzycznej ławki - siedziska z osadzoną na niej rzeźbą wykonaną jako odlew z brązu, przedstawiającą siedzącą postać Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza trzymającego saksofon oraz umieszczenie za nią stylizowanego symbolu fortepianu. Prace mają zakończyć się pod koniec grudnia br.

Pożar budynku gospodarczego w Zarzeczu
Wykonanie "ławeczki Dudusia" to część przedsięwzięcia "Miejski design", wchodzącego w skład projektu "Jasło - moje miasto, mój dom", a realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.