W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z rzeszowską pisarką Małgorzatą Matwij.
Na spotkaniu z rzeszowską pisarką były rozmowy głównie o jej najnowszych książkach - drugiej części thrillera "W objęciach prawdy" i powieści obyczajowej "Wadliwy gen".
- Po napisaniu "W sieci kłamstwa", choć pierwotnie miała to być powieść jednotomowa, czułam potrzebę dopowiedzenia czegoś, dlatego powstała druga część "W objęciach prawdy" - wyjaśniła na wstępie.

Jej zdaniem thriller i kryminał to bardzo trudne i wymagające gatunki, zarówno dla pisarza jak i czytelnika, który natychmiast wyczuwa intencje autora. Pracę nad tekstem niewątpliwie ułatwia fakt, że sama lubi trzymające w napięciu książki kryminalne i filmy akcji.

spotkanie z Małgorzatą Matwij

Fabuła powieści rozgrywa się w Rzeszowie i Andaluzji. Piękna rudowłosa Wiktoria znudzona życiem u boku przystojnego Hiszpana Hugona Pereza, wdaje się w internetowy romans z Erykiem Kowalskym. Mężczyzna okazuje się oszustem i naciągaczem, a jego ofiarami są kobiety w różnym wieku złaknione miłości i uwagi. Ten problem pojawił się już w debiutanckiej powieści Matwij "Madame Blanche". Pisarka odważnie mówi o kwestiach społecznych - oszustwach internetowych, homofobii, gwałcie małżeńskim czy wolności wyboru.

Podobną tematykę porusza w "Wadliwym genie". To opowieść o kobiecie na skraju załamania nerwowego, która ośmieliła się marzyć o wolności i wyjściu z utartych schematów społecznych i myślowych. Magda popełniła klasyczny błąd wychodząc za mężczyznę, którego nie kochała. Teraz jest wypalona, spragniona miłości i dotyku drugiego człowieka. Obrosła pancerzem, który ją chroni przed zranieniem.
- Wolność przede wszystkim na każdym etapie i przy podejmowaniu ważnych decyzji. Największymi ogranicznikami wolności jesteśmy my sami - uważa pisarka.

Kompletnie pijany ojciec wiózł samochodem 11-letnią córkę
Powieści Małgorzaty Matwij uczą większej uważności i wyczulenia na własne potrzeby. Pełne znaczeń i ukrytych symboli, przywołują dzieła sztuki, które wzmacniają emocje bohaterów. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.