W Jasionce, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności oraz Medali Reipublicae Memoriae Meritum.
4 października w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności oraz Medali Reipublicae Memoriae Meritum. Wśród nagrodzonych znalazł się Adam Pawluś.

Adam Pawluś był przewodniczącym zakładowej komisji Solidarności w zakładzie handlu w Jaśle. W pierwszych dniach stanu wojennego napisał deklaracje wzywającą do strajku generalnego. Obecnie, jako Starosta Jasielski, nadal pozostaje wierny ideałom Solidarności, dbając o dorobek kulturowy i prawdę historyczną. To z jego inicjatywy powstał pomnik Żołnierzy Wyklętych, Golgota Wschodu i inne monumenty.

Medale Reipublicae Memoriae Meritum to wyróżnienie przyznawane m.in. za zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii Narodu Polskiego.

Tempo remisuje ze Startem. Szalony mecz w Nienaszowie
- Kongres Pamięci Narodowej powstał z założenia, że pamięć i naród to dwie fundamentalne rzeczy dla współczesnego państwa polskiego. (...) Bez pamięci, ani bez narodu nie uda się stworzyć suwerennego i niepodległego państwa - mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Na gali otwarcia Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej obecni byli m.in. Minister Marek Kuchciński, Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch i działacz Solidarności Andrzej Filipczyk.
Kongres zgromadził młodzież, nauczycieli, działaczy społecznych i weteranów. Gościem honorowym był ostatni żyjący żołnierz gen. Maczka, kapitan Tadeusz Lutak, który świętował w tym roku 106. urodziny.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.