Honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej wręczono 90-letniej Potakowiance.
W dniu 30 października podczas LXXXII Sesji Rady Powiatu wręczono odznaczenie dla 90 - letniej Marii Krzysztyniak, mieszkanki Gminy Tarnowiec.

Urodzona w 1933 roku, Pani Maria Krzysztyniak jest najstarszą wiekiem członkinią zespołu ludowego Potakowianki, założonego w 1947 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Potakówce. Zespół reaktywowano w 1980 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie po dziś dzień. Od czasu reaktywacji stanowi nierozłączny element kulturalnej mapy ziemi tarnowieckiej i powiatu jasielskiego. Dał się poznać szerszemu gronu słuchaczy muzyki ludowej w kraju i zagranicą, występując na różnego rodzaju festiwalach, przeglądach, konkursach, ale też poprzez audycje radiowe, jako że zespół nagrywa też dla Polskiego Radia Rzeszów.

Adam Pawluś - Starosta Jasielski, w swojej laudacji wychwalił działalność wyróżnionej działaczki. Podkreślił, że pełni ona chwalebną i zaszczytną, wymagającą wielu wyrzeczeń misję kobiety, matki, babki i prababki, która w swoim pięknym i długim życiu daje świadectwo najwyższym wartościom, jakimi są prawda i prawość, umiłowanie rodziny i bliźniego, dobroć serca i szlachetność, a nade wszystko umiłowanie ludowej kultury polskiej, jej zwyczajów, obyczajów i obrzędów.
- W Twojej osobie tarnowiecka kultura ludowa ma orędowniczkę - zwrócił się do kobiety.

Zaznaczył, że odznaka, którą uhonorowano Potakowiankę, przyznana została za upowszechnianie folkloru i działania na rzecz lokalnej społeczności.
- Można przeżyć życie na radościach, na zabawie, ale można przeżyć je o wiele chwalebniej - służąc drugiemu człowiekowi. I Ty wielce Szanowna Jubilatko tę właśnie drogę, służby drugiemu człowiekowi, przez folklor i ludową kulturę, wybrałaś.

Na koniec pogratulował kobiecie dotychczasowych osiągnięć i życzył pomyślnej realizacji dalszych planów i pomysłów.

Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, postanowieniem z dnia 20 października 2023 r., nadał Marii Krzysztyniak honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, którą w jego imieniu wręczył Grzegorz Nieradka - Doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podziękował Adamowi Pawlusiowi - Staroście Jasielskiemu oraz Robertowi Snochowi - Przewodniczącemu Rady Powiatu Jasielskiego, za życzliwość i pomysł aby to odznaczenie zostało uroczyście wręczone podczas obrad Sesji Rady Powiatu.

Ponadto, złożył odznaczonej gratulacje, życząc zdrowia, wielu lat życia i wszystkiego co najlepsze.

Jasielskie obchody Światowego Dnia Cukrzycy

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.