Aby bank zatwierdził wniosek o przyznanie środków, formularz kredytowy musi zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat konsumenta. Udzielanie finansowania konsumentom i podmiotom gospodarczym zawsze wiąże się z ryzykiem, że kredytobiorca nie wywiąże się z postanowień umowy. Zadaniem banku jest eliminowanie tego ryzyka.
Banki redukując niebezpieczeństwo niewywiązania się konsumenta z postanowień umowy, bardzo skrupulatnie sprawdzają swoich potencjalnych klientów. Kredyt może otrzymać tylko osoba pełnoletnia, posiadająca stałe dochody, zdolność kredytową na odpowiednim poziomie, a także cechująca się dobrą historią kredytową. Każdy z tych aspektów jest dokładnie weryfikowany.

Otrzymanie kredytu związane jest również z konieczność przedłożenia wymaganych dokumentów. Jednym z nich jest dowód osobisty. Czy osoba, która zgubiła dowód, może posłużyć się innym dokumentem np. paszportem? Odpowiadamy.

Dokumenty potwierdzające tożsamość


Według polskiego prawa za dokumenty służące do potwierdzenia tożsamości i obywatelstwa uznaje się dowód osobisty i paszport. Za szczególne dokumenty tożsamości uważa się książeczkę żeglarską, czyli dokument marynarzy, którzy są zatrudnieni na statkach handlowych. Książeczka żeglarska umożliwia marynarzom pobyt we wszystkich portach na świecie. Innym szczególnym dokumentem tożsamości jest książeczka wojskowa, wydawana żołnierzom będącym w czynnej służbie wojskowej.

Jakie dane zawiera dowód osobisty?
Każdy dowód osobisty wybadany po 7 listopada 2021 roku musi zawierać imię i nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, a także płeć posiadacza dokumentu. Na dowodzie widnieje również zdjęcie i podpis posiadacza dokumentu, numer PESEL i obywatelstwo. Każdy dokument zawiera również swój indywidualny numer i serię, a także datę wydania dokumentu i datę jego ważności. Na rewersie dowodu widnieje również nazwa organu wydającego dokument.

Jakie dane zawiera paszport?
Każdy polski paszport zawiera imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, płeć oraz numer PESEL jego posiadacza. Tak jak na dowodzie osobistym w paszporcie widnieje także zdjęcie oraz podpis właściciela. W paszporcie wpisany jest także rodzaj dokumentu, kraj wydania, jego numer i seria, a także data jego wydania i datę końca jego ważności, oraz informacja, kto wydał dokument.

Jaka jest różnica między paszportem a dowodem osobistym?


Dowód osobisty jest dokumentem, którym głównie posługujemy się w naszym kraju. Aczkolwiek polski dowód osobisty uprawnia nas również do podróżowania bez wymogu posiadania paszportu do państw Unii Europejskiej i państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Paszport z kolei jest dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy oraz pobytu za granicą. Do niektórych państw oprócz paszportu wymagane jest posiadanie wizy. Choć oba dokumenty potwierdzają naszą tożsamość i obywatelstwo w większości spraw które chcemy załatwić w polskich urzędach, wymagany jest dowód osobisty. Wynika to głównie z obowiązku posiadania ważnego dowodu osobistego przez osoby pełnoletnie.  

Czy przy składaniu wniosku o kredyt można posłużyć się paszportem?


Składając wniosek do banku o przyznanie np. kredytu gotówkowego, czy kredytu hipotecznego będziemy musieli podać szereg informacji na swój temat. Wniosek na ogół złożony jest z kilku części, w których podajemy swoje dane osobowe, a także przedstawiamy swoją sytuację zawodową, materialną i rodzinną. Na tej podstawie bank szacuje, czy jesteśmy w stanie spłacić zobowiązanie pożądanej wysokości.
Banki w zależności od rodzaju zobowiązania mogą wymagać złożenia przez potencjalnego klienta innych dokumentów. Z pewnością jednak jednym z wymogów jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Niekiedy np. przy kredycie hipotecznym konieczne jest przedłożenie dwóch dokumentów w tym np. paszportu.
Wiele osób pyta, czy zamiast dowodu osobistego mogą wylegitymować się prawem jazdy. W tym przypadku odpowiedź jest jednoznaczna. Banki nie akceptują prawa jazdy. Prawo jazdy jest bowiem dokumentem potwierdzającym zdobyte uprawnienia, a nie dokumentem potwierdzającym tożsamość. To samo odnosi się do legitymacji studenckiej, która potwierdza między innymi należne studentom zniżki.
Czy możemy posłużyć się paszportem zamiast dowodu osobistego? Większość banków nie respektuje paszportów. Dlatego, jeśli zgubiliśmy dowód osobisty, w pierwszej kolejności musimy ten fakt zgłosić na policji, a także zastrzec dokument, aby nikt nieuprawniony się nim nie posłużył. Kolejnym naszym krokiem jest złożenie wniosku o nowy dokument.
Oczywiście, jeśli doszło do kradzieży dowodu i wykonaliśmy wszystkie wspomniane czynności, możemy udać się do placówki bankowej i dopytać o możliwość złożenia wniosku o kredyt. Może bank spojrzy na naszą indywidualną sytuację przychylnym okiem, lecz na ogół jest to mało prawdopodobne.
Posiadanie dowodu osobistego jest również wymagane, gdy staramy się o pożyczkę pozabankową. Pomimo tego, że proces wnioskowania o pożyczkę bywa mniej skomplikowany, a pożyczkodawcy mają nieco niższe wymagania, co do zdolności kredytowej, to bez ważnego dowodu osobistego zdobycie środków będzie praktycznie niemożliwe. Więcej informacji na temat przebiegu badania zdolności kredytowej znajdziemy na stronie internetowej everlike.pl.

Czy przy składaniu wniosku o kredyt można posłużyć się paszportem? Podsumowanie


Dowód osobisty jest jednym z najważniejszych dokumentów, jaki należy posiadać. Każdy pełnoletni konsument musi mieć ważny dowód osobisty. Dzięki niemu będziemy mogli załatwić każdą sprawę urzędową, a także skorzystać z dodatkowych środków pochodzących z instytucji finansowych. Jeśli obawiamy się, że noszenie dowodu osobistego wiąże się z możliwością jego zgubienia bądź kradzieży, możemy zainstalować w swoim smartfonie aplikację mObwatel.

Czy składając wniosek o kredyt lub pożyczkę możemy posłużyć się paszportem? Raczej nie. Każdy podmiot finansowy wymaga dowodu osobistego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.