W Jasielskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z ks. dr Tomaszem Gałuszką, który był gościem 128. Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury.
Od tysięcy lat pszczoły pełnią kluczową rolę w systemie ekologicznym. Jako małe stworzenia budzą szerokie zainteresowanie wśród ludzi i przyciągają słodkim miodem. O biologii rodziny pszczelej, pracowitości, cennych produktach spożywczych i leczniczych wytwarzanych z miodu opowiedział ks. dr Tomasz Gałuszka, gość 128. Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury.

spotkanie w JDK

Ks. Tomasz Gałuszka z pszczelarstwem związany jest od najmłodszych lat.
- Pogórzańska Pasieka Rodziny Gałuszka to pasieka wielopokoleniowa. Nie znam niestety dokładnej daty jej utworzenia. Wiem z zapisu w kronice, że w 1860 roku mój prapradziadek Antoni Wojaczyński przybył do Sieklówki jako kierownik nowo powstałej Szkoły Ludowej przywożąc ze sobą pasiekę. Od tego czasu bez przerwy pasieka przekazywana jest z pokolenia na pokolenie - podkreślił prezes Pogórzańskiego Związku Pszczelarzy w Jaśle.

Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o pracy pszczelarza, życiu i zwyczajach pszczół.
- Pszczoły to nie tylko miód i inne produkty, ale to przede wszystkim zapylacze roślin. Bez pszczelich produktów człowiek potrafiłby żyć, ale bez pszczół jako zapylaczy, życie stałoby się wręcz niemożliwe - mówił ks. Gałuszka.

spotakanie w JDK

Gość 128. Studni Kulturalnej JDK podkreślił, że pszczoły oprócz słodkiego przysmaku jakim jest miód, wytwarzają inne zdrowe specyfiki.
- Należą do nich mleczko pszczele, propolis, pierzga, pyłek kwiatowy, wosk pszczeli. Zdrowotnym działaniem pochodzącym od pszczół jest także powietrze ulowe, które bardzo dobrze wpływa na życie i zdrowie człowieka - zaznaczył ks. Tomasz.

Po wysłuchaniu prelekcji, ze stoiska Pogórzańskiej Pasieki Rodziny Gałuszków każdy mógł nabyć coś słodkiego dla siebie i swoich bliskich. Spotkanie odbyło się 9 lutego br. w Jasielskim Domu Kultury.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.