Rada Gminy Jasło podczas XL sesji jednogłośnie przyjęła uchwały w sprawie przyznania dotacji dla Parafii Rzymskokatolickich w Osobnicy i Szebniach na opiekę nad zabytkami.
Parafia w Osobnicy otrzyma 20 tysięcy złotych dofinansowania z przeznaczeniem na wymianę niesprawnego kotła gazowego c.o. na kaskadę kotłów kondensacyjnych wraz z oprzyrządowaniem i zabezpieczeniem. Drewniane wyposażenie kościoła jest szczególnie narażone na procesy destrukcyjne w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużą wilgotnością i wahliwością temperatury wnętrza. Dlatego ważne jest, aby dla zabytku utrzymać właściwą i stałą temperaturę w całym okresie kalendarzowym.

Natomiast parafia w Szebniach otrzyma 10 tysięcy złotych dotacji na prace konserwatorskie przy trzech zabytkowych obrazach sztalugowych – „Pieta ze św. Janem Ewangelistą i aniołami”, „Matka Boża z Jezusem trzymającym w dłoni jabłko”, „Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na ciemnym tle”. Malowidła wpisane są do rejestru zabytków prowadzonego przez Podkarpackiego Konserwatora Zabytków, dlatego istotne jest utrzymanie ich w jak najlepszym stanie.

Na styczniowej sesji Rada Gminy Jasło podjęła uchwałę z sprawie przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie dla Parafii Rzymskokatolickiej w Trzcinicy. 40 tysięcy złotych przeznaczone są na wykonanie impregnacji hydrofobowej i biochronnej pokrycia dachów, elewacji ścian kościoła oraz otaczającego ogrodzenia świątyni.