Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili kolejne nielegalne środki ochrony roślin. Chemikalia niewiadomego pochodzenia próbowali przemycić kierowcy autokaru przez przejście graniczne w Medyce.
Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce kontrolowali autokar jadący z Ukrainy do Szczecina. Podczas rewizji autobusu wykryli skrytki m.in. w podłodze i zbiorniku paliwa. - Znajdowało się w nich prawie 230 opakowań środków ochrony roślin o łącznej wadze 50 kg oraz 29 litrów. Towar wart ponad 29 tysięcy złotych nie został zgłoszony do kontroli. Kierowcy (obywatele Ukrainy) nie posiadali także odpowiednich dokumentów, które wymagane są przy przewozie przez granicę środków ochrony roślin - poinformowała młodsza aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Okazało się, że to nie jedyny towar, przewożony niezgodnie z obowiązującymi normami. Podczas kontroli funkcjonariusze wykryli także 4 tysiące sztuk papierosów oraz nadwyżkę oleju napędowego w ilości ponad 430 litrów.

Nielegalne środku ochrony roślin

KAS wszczęła przeciwko kierowcom postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej kary zabezpieczono 4 tysiące złotych. Krajowa Administracja Skarbowa zwróciła się także do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemców do powrotu do kraju.

Od początku roku podczas kontroli na polsko- ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 430 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

KAS przypomina
Na przewóz przez granicę środków ochrony roślin niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa. Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska.

Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu, można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.